ایربگ باز نشود، خودرو ساز باید خسارت مردم را بدهد

0

رئیس پلیس راهور گفت: آقای سازمان استاندارد، چند بار در خط رفتی و تست تصادف را شاهد بودی؟ چرا فرافکنی می‌کنید؟ ابلاغ کردم هر جا در تصادفات ایربگ باز نشد، خودروساز را به مقام قضائی معرفی کنند تا مردم خسارت بگیرند.

به گزارش نبض بیمه به نقل از تسنیم، سردار سید کمال هادیانفر صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه واژگونی در 27 درصد تصادفات روی می‌دهد، اظهار کرد: نزدیک 60 درصد تصادفات در 30کیلومتری شهرها به وقوع می‌پیوندد.

رئیس پلیس راهور با اشاره به ثبت بیشترین جان‌باختگان تصادفات امسال در شهریور ماه، افزود: در 9 ماه سال جاری در مجموع 1502 نفر معادل 17 درصد جان‌باختگان سوانح رانندگی در سه‌هزار و 900 نقطه حادثه‌خیز جان خود را از دست دادند لذا در بحث رفع نقاط حادثه‌خیز، وزارت راه و شهرداری‌‌ها باید اقدام جدی انجام دهند‌.

وی بیان کرد: بیش از 80 درصد ناوگان عمومی در کشور فرسوده است همچنین بیش از 80 درصد راه‌های اصلی، فرعی و روستایی ما دوطرفه است یعنی موانع‌ جداشونده ندارند. در 10 ماه سال جاری هشت درصد افزایش برخورد با تخلفات‌ را داشتیم.

هادیانفر متذکر شد: در بحث دیون معوقه دولتی و وصول جرائم در 10 ماه سال 99، 71 درصد جرائم و در 10 ماه سال جاری، 78 درصد وصول شد. تقریباً یک‌‌میلیون و 370 هزار خودرو جرائم بالای یک‌ میلیون تومان دارند که برای مالکان آن‌ها سه مرحله پیامک زده شده است و برابر قانون باید این خودروها توقیف شوند اما به همکاران توصیه کردیم که خودروها تا سقف سه‌ میلیون جریمه اگر همراه با خانواده بودند، توقیف نشوند.وی خاطرنشان کرد: ما برای دارندگان وسلیه نقلیه متخلف دو مرحله پیامک ارسال می‌کنیم؛ پیامک نخست مربوط به بررسی آن تخلف است و شناسه قبض و پرداخت ندارد اما پیامک دوم حاوی شناسه قبض و پرداخت است یعنی پیامک دوم زمانی ارسال می‌شود که آن تخلف محرز شود.

این مقام انتظامی یادآور شد: ما توصیه می‌کنیم هموطنان برای پرداخت جرائم رانندگی از بانک‌ها، خودپردازها، راهور120 و دفاتر پلیس+10 استفاده کنند و از اپلیکیشن‌هایی همچون قبضینو استفاده نکنند زیرا این‌گونه اپلیکیشن‌ها از رسوب پول استفاده می‌کنند و وقتی فرد به‌طور مثال برای نقل و انتقال اقدام می‌کند متوجه می‌شود که با وجود پرداخت جرائم رانندگی توسط این اپلیکیشن‌ها همچنان رقم‌ جریمه باقی مانده است.

هادیانفر تصریح کرد: امسال نسبت به سال گذشته افزایش 5.3 درصد نوشماره داریم همچنین سه‌میلیون و 184هزار نقل و انتقال، و فقط 19هزار اسقاط صورت گرفته است.

رئیس پلیس راهور عنوان کرد: در زمستان برخی از هموطنان با وجود انسداد راه سعی می‌کنند از مسیر فرعی به سفر بروند که خواهش می‌کنم رعایت کنند، اکنون شرایط جوی برای سفر پایدار نیست و مانند تابستان نیست.
وی گفت: کارت قبلی خودرو دارای یک چیپ بود که اطلاعات در آن‌ نگهداری می‌شد و به‌نوعی دیگر به‌روز نیست لذا ان‌شاءالله بارکد سه‌بعدی را در کارت خودرو لحاظ خواهیم کرد.

این مقام انتظامی درباره آمار تصادفات 9 ماه سال جاری، گفت: امسال 205هزار فقره تصادف داشتیم که 10هزار و 912 فقره فوتی و 194هزار و 965 فقره جرحی بود.

هادیانفر اضافه کرد: پلیس به‌ازای هر 37میلیون وسیله‌‌ نقلیه نمی‌تواند یک مراقب بگذارد، در وهله نخست راننده، مسئول حفظ جان راننده و سرنشینان است، دوم بحث ایمنی وسلیه‌ نقلیه مطرح می‌شود یعنی در صورت بی‌مبالاتی راننده، پلیس در تمام دنیا ناظر قانون است، همه باید به تکالیف قانونی عمل کنند و اگر عمل نکردند پلیس باید با ابزار موجود اعمال قانون کند‌. تعیین سهم دستگاه‌ها مربوط به کروکی‌ای است که توسط کارشناسان ما تعیین می‌شود.

وی با اشاره به حادثه تصادف زنجیره‌ای در بهبهان، گفت: در آن حادثه مِه به‌صورت ناگهانی حادث شد، ما تابع آنچه هستیم که سازمان هواشناسی به ما اعلام می‌کند، ما کارشناس هواشناسی نیستیم و متناسب با آنچه توسط هواشناسی اعلام می‌کند اقدام به انسداد جاده می‌کنیم.

این مقام انتظامی در پاسخ به این سؤال که آیا پلیس در تصادفات سهم قصوری برای خود متصور است، گفت: اگر زمانی حادثه‌ای روی دهد که پلیس قصور کرده باشد هم پلیس هم راهور و هم سازمان قضائی برخورد خواهند کرد، به‌طور مثال در تصادف بهبهان سه گروه اعزام شد؛ گروه نخست برای بررسی اقدامات پلیس راه استان به آنجا اعزام شدند و خداراشکر هیچ قصوری نداشتند و رئیس پلیس راه استان، از چهارِ صبح در آنجا مستقر بود.

وی با بیان اینکه پلیس مسئول تصادف نیست و مسئولیت رسیدگی به تصادفات را به‌عهده دارد، متذکر شد: اگر تصادف روی داد، پلیس فرمانده رسیدگی به آن تصادف است، قانون‌گذار نیز به‌منظور سهم تقصیر در تصادفات به پلیس اجازه داده است که ما این کار را انجام می‌دهیم.

هادیانفر خاطرنشان کرد: در تصادفات غالباً با یک آهن‌پاره مواجهیم و تأکید ما بر ایمنی خودرو است، از خودروسازان می‌خواهیم که خودروی ایمن تولید کنند و دست مردم دهند، چرا در بهبهان باید سه پراید و یک سمند آتش بگیرد؟ این خودروها تی‌.ان‌‌.تی. نداشتند که منفجر شوند، گمان می‌کنم خودروسازها مزاح می‌کنند و می‌گویند “مردم با زاویه مناسب تصادف کنند”، خواهش می‌کنم خودروسازها فرافکنی نکنند، باید اشتباه‌شان را قبول کنند و قول بدهند خودروی ایمن تولید کنند.

آقای سازمان استاندارد، چند بار در خط رفتی و تست تصادف را شاهد بودی؟ چرا فرافکنی می‌کنید؟ اگر بخواهیم کروکی 11ساله را تحلیل کنیم و بگوییم چند کیسه هوا باز شده است که خیلی به‌ضرر خودروسازها خواهد شد، اصلاً کیسه هوای راننده تابع هوای سوئیچ نیست، چرا بیخود فرافکنی می‌کنید‌؟ً

این مقام انتظامی گفت: ابلاغ کردم هر جا در تصادفات ایربگ باز نشد، خودروساز را به مقام قضائی معرفی کنند تا مردم خسارت بگیرند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید