دوشنبه 29 اسفند 1401
بیمه اتکائی امین اگر علاقه مند هستید اطلاعات خود را درباره شرکت بیمه اتکائی امین، تاریخچه تاسیس این بیمه، حوزه فعالیت آن، عملکردها و سوابقش و غیره به روز رسانی کنید، با این مطلب همراه باشید.

تاریخچه بیمه اتکائی امین

شرکت بیمه اتکایی امین (سهامی عام) در یازده تیر ماه 1382 تحت شماره ملی 82108133826 و شماره ثبت 1672 در شهر کیش با مجوز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. شرکت بیمه اتکائی امین علاوه بر کیش در شهر تهران دفتر ارتباطی برای مراجعان خود راه اندازی کرده است. این شرکت بیمه که جزء اولین شرکت‌های یبمه اتکائی فعال در ایران است، در حوزه‌های مختلف همچون ایجاد و قبول بیمه در بازارهای داخلی و بین الملل، سرمایه گذاری در بازارهای داخلی و خارجی، توزیع لوازم جانبی و تکمیل بیمه و غیره فعالیت دارد. این شرکت بیمه به واسطه همکاری و پشتیبانی شرکت‌های بیمه مختلفی همچون شرکت بیمه ایران، بیمه دانا، بیمه البرز (سهامی عام) ، بیمه سرمایه و بانک هایی همچون بانک صادرات و بانک ملی و شرکت هایی همچون شرکت سرمایه گذاری‌های خارجی ایران و غیره تاسیس شده است. شرکت بیمه اتکائی امین سرمایه ابتدایی شرکت در شروع کار حدودا 370000 میلیون ریال و شامل 370000000 سهم 1000 ریالی بوده است، که با گذر زمان این سرمایه افزایش یافته است. از جمله سهامداران این شرکت بیمه می‌توان به بیمه ایران، بیمه آسیا (سهامی عام) ، بیمه دانا (سهامی عام) ، بیمه ایران معین (سهامی عام) ، شرکت توسعه کسب و کار سبا (سهامی خاص) ، شرکت بیمه البرز (سهامی عام) و غیره اشاره کرد. این شرکت بیمه براساس مصوبه 8/5/1397 بیش از قبل در راستای نگهداری از سرمایه بیمه‌های داخلی فعال فعالیت کرده است، این تصمیم گیری توسط هیئت روسا بیمه اتکائی امین و براساس شرایط اقتصاد داخلی کشور طرح ریزی شده است. براساس تاریخچه شرکت، شرکت بیمه اتکائی امین از رتبه بندی خوبی در بازار سهام داخلی برخوردار است. طبق تاریخچه شرکت اولین سهام شرکت در تاریخ 23/10/1394 برای بار اول معامله شده است، و باگذشت زمان معاملات اقتصادی این شرکت افزایش یافته و امروزه بیش از هزاران معامله توسط این شرکت بیمه در مرزهای داخلی و خارجی به منظور سرمایه گذاری، افزایش ارزش سهام این بیمه، بهبود وضعیت بیمه‌های اتکائی و غیره انجام شده است. بیمه

اعضای هیئت مدیره بیمه اتکائی امین

بیمه اتکائی امین تمام سعی خود را برای به کارگیری اعضای فعال و حرفه‌ای برای مدیریت و رهبری گروه حرفه‌ای خود و پرسنل خود داشته است. از جمله روسا و کارکنان این شرکت بیمه خصوصی می‌توان به اسداله عباسی، سید مصطفی کیایی، فرشید پورکاویان، فرامرز خجیر انگاسی، و مجتبی زینلی موخر اشاره کرد. این افراد در حوزه هایی همچون مدیریت آموزش، مدیریت مالی، مدیریت دولتی، حقوق خصوصی، و مدیریت بازارگانی و غیره تحصیل کرده اند و در راستای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش می‌کنند.

اهداف مشخص بیمه اتکائی امین

این شرکت پس از تاسیس در سال 1382 با همکاری اعضای هیئت مدیره اهداف زیر را برای کارکردها و عملکردهایش معین کرد:
 • تلاش در راستای افزایش ارزش سهام شرکت بیمه اتکائی امین
 • پشتیبانی از صنعت جامع بیمه ایران و کمک در راستای بهبود و توسعه بیمه در فضای داخلی و خارجی کشور
 • سرمایه گذاری و مشارکت در شرکت‌های بیمه اتکائی فراتر از مرزهای داخلی کشور
 • پرداخت ضررهای تعیین شده در زمان معین شده
 • به کارگیری و همکاری با اعضای موفق در حوزه‌های مدیریتی و حقوقی کشور در راستای بهبود وضعیت شرکت‌های بیمه
 • برقراری ارتباط و مشارکت دوستانه با شرکت‌های بیمه فعال در داخل کشور
 • برقراری مشارکت حرفه‌ای و دوستانه با بیمه‌های اتکائی در خارج از کشور
 • بهبود و توسعه پرتفولیوی شرکت‌های بیمه فعال در ایران
 • و...
بیمه اتکائی امین تمام تلاش خود را به منظور پایبندی به محیط حقوقی شرکت داشته است. از جمله قوانین محیط حقوقی فعال شرکت می‌توان به قوانین تجارت، قوانین مالیات مستقیم، قوانین مرتبط به بازار کار، قوانین مرتبط به بازار بورس و اوراق بهادار، بخشنامه‌های مرتبط به قوانین بیمه‌های اتکا، و.... اشاره کرد.

حوزه فعالیت بیمه اتکائی امین

از جمله فعالیت‌های که بیمه اتکائی امین در بین سال‌های 1382 تا 1399 ارائه کرده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • انجام عملیات‌های مرتبط به بیمه اتکائی
 • پوشش انواع مختلف بیمه‌های اتکایی در داخل و خارج از کشور
 • قبول انجام پروژه‌های مرتبط به بیمه اتکائی در داخل و خارج از ایران
 • سرمایه گذاری طبق چارچوب معین شده توسط دولت
 • و...

عملکردها و سوابق بیمه اتکائی امین

اگر بخواهیم به عملکردها و سوابق بیمه‌های اتکائی در بازارهای جهانی نگاهی داشته باشیم، باید بگوییم اوضاع بیمه‌های اتکائی تا سال 2016 از اوضاع خوبی برخوردار نبوده است. و بیمه‌های اتکائی در عرصه بین الملل با تولید ناخالص مواجه بودند، اما با گذشت سال‌ها، وضعیت آن‌ها بهبود یافته است که این امر تاحدی در کشور ما هم بدین گونه بوده است. به عنوان مثال می‌توان به رشد 10 درصدی شرکت بیمه اتکائی امین در بخش اموال اشاره کرد. با توجه به تاریخچه و عملکرد مسائل حقوقی بیمه اتکائی امین نمی‌توان در کارکردها و فعالیت‌های انجام گرفته توسط این شرکت بیمه مشکلات مالی غیرقابل حلی یافت، که این خود از نکات مثبتی است که می‌توان برای این شرکت بیمه براساس عملکردهایش لحاظ کرد.

نتیجه گیری و جمع بندی

در آخر، امیدواریم از اطلاعات فوق به منظور افزایش دانش مالی خود بهره برده باشید و بیش از قبل با نحوه عملکرد و فعالیت‌های شرکت بیمه اتکائی امین آشنا شده باشید. شما می‌توانید از تاریخچه این شرکت به منظور ایجاد شرکت خصوصی بیمه خود هم ایده بگیرید و از راه و روش‌های این شرکت بیمه در مسیر خود استفاده کنید.