بررسی پرونده “عدم تناسب گواهینامه با خودرو و استرداد دیه پرداختی به شرکت بیمه” در دیوان عالی کشور

0

طبق رأی هیئت عمومی دیوان عالی کشور، بیمه‌‌نامه دارنده گواهینامه پایه سوم که با اتومبیل سواری اقدام به حمل مسافر می‌کرد و منتهی به تصادف شده، دارای اعتبار است و موجبی برای استرداد مبلغ بیمه پرداخت شده به مصدوم، محسوب نمی‌شود.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛جلسه هیئت عمومی دیوان عالی کشور در ارتباط با پرونده اصراری حقوقی با موضوع عدم تناسب گواهینامه با خودرو و استرداد دیه پرداختی به شرکت بیمه‌، سه‌شنبه هفدهم خرداد با حضور حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، رئیس دیوان عالی کشور و قضات عالی‌رتبه این دیوان برگزار شد.

به موجب رأی هیئت عمومی اصراری دیوان عالی کشور بیمه‌‌نامه دارنده گواهینامه پایه سوم که با اتومبیل سواری اقدام به حمل مسافر می‌کرد و منتهی به تصادف با موتورسیکلت شده است، دارای اعتبار است و موجبی برای استرداد مبلغ بیمه پرداخت شده به مصدوم محسوب نمی‌شود.

در مورد رانندگی دارنده گواهینامه پایه سوم با اتومبیل سواری و حمل مسافر که منتهی به تصادف با موتورسیکلت شده از حیث اینکه آیا گواهینامه متناسب است و نیازی به استرداد حق بیمه توسط راننده نیست یا اینکه تناسب ندارد و دعوی شرکت بیمه مبنی بر استرداد بیمه پرداخت شده قابل اجابت است، بین شعبه دهم دیوان عالی کشور و شعبه 16 دادگاه عمومی حقوقی اراک اختلاف نظر وجود دارد و دادگاه بر رأی خود مبنی بر بی‌حقی شرکت بیمه اصرار کرده است.

اکثریت قضات حاضر در جلسه هیئت عمومی اصراری پس از بحث و تبادل نظر با استناد به بند ب ماده 2 آیین‌نامه گواهینامه‌‎های رانندگی مصوب 1390 که مقرر می‌دارد، دارندگان گواهینامه پایه 3 برای رانندگی با وسایل نقلیه موتوری با حداکثر وزن و ظرفیت بار 3.5 تن و حمل حداکثر 9 نفر سرنشین مجاز به رانندگی با خودروی سواری می‌باشند رأی دادگاه‌ها را تأیید کردند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید