قضیه مناقصه بیمه رازی چیست؟/ تعلیق نماد در بورس تا نامه نگاری بیمه مرکزی

0

بیمه مرکزی در نامه ای به مدیر عامل بیمه رازی، نرخ فنی بیمه با بررسی این قرارداد، مغایرت شرایط آن را با مجوز دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی اعلام می کند و متذکر می شود حق بیمه پیشنهادی در این قرارداد فاقد توجیه فنی است.

به گزارش نبض بیمه، نماد شرکت بیمه رازی(ورازی) در بازار پایه زردفرابورس درج شده و مطابق با سابقه معاملاتی این نماد، 13 تیر ماه اخرین روزی بوده که این نماد معامله شده است.

روز دوشنبه 14 تیر ماه نماد شرکت بیمه رازی(ورازی) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف می شود و طبق قوانین بورس نماد باید حداکثر دو روز کاری بعد بازگشایی شود، لیکن روز شنبه 19 تیر که سهامداران منتظر بازگشایی نماد هستند، بیمه رازی اصلاحیه مربوط به شفاف سازی اطلاعات گروه الف را راهی کدال می کند و بازگشایی نماد به دو روز دیگر موکول می شود.

لیکن روز 21 تیر ماه فرابورس ایران در اطلاعیه ای آب پاکی را بر دستان سهامداران منتظر ورازی می ریزد و از تعلیق نماد معاملاتی تا تاریخ 1400/05/04 به دلیل وجود ابهام در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر، می دهد  و همچنین تاکید می کند که بازگشایی نماد معاملاتی منوط به رفع ابهام در خصوص اطلاعات با اهمیت منتشر شده است.

روز گذشته و پس از اتمام دوره تعلیق نماد، فرابورس، از تعلیق مجدد نماد تا 18 مرداد سال جاری خبر می دهد.

و اما داستان چیست؟

دلیل تعلیق نماد ورازی به افشای اطلاعات گروه الف این شرکت در تاریخ 14 تیر ماه و اصلاحیه این افشا برمی گردد، بیمه رازی در این افشا از برنده شدن در مناقصه مهم و قرارداد با وزارت نیرو خبر می دهد.

موضوع این قرار داد انجام خدمات بیمه ای بوده و تاريخ انعقاد قرارداد 1400/04/13 و مبلغ قرارداد نیز 12,000,000 میلیون ریال است،نحوه تسویه این قرارداد یک ساله بوده و در شرح جزئيات قرارداد اینگونه آمده که بر اساس فراخوان شماره 530/22186/1400 مورخ 13/04/1400 وزارت نیرو با موضوع بیمه درمان تکمیلی، عمر و حوادث کارکنان و اموال به وزارت خانه و همه شرکت های زیر مجموعه با پراکندگی در سطح کل کشور، شرکت بیمه رازی به همراه دو شرکت دیگر برنده این مناقصه اعلام شده است.

تعداد نفرات بیمه شده بر اساس اسناد مناقصه مذکور حداقل 400000 نفر با حداقل ارزش ریالی مجموع این بیمه نامه ها در رشته درمان به مبلغ حدود 10000 میلیارد ریال به انضمام 20000 میلیارد ریال بیمه نامه رشته اموال جمعاً در حدود 12000 میلیارد ریال است که سهم نهایی شرکت بیمه رازی از پرتفوی مذکور بعد از تفاهم با دو شرکت بیمه گر دیگر تعیین و نهایی می شود و تاريخ مؤثر اجراي قرارداد نیز1400/04/13 اعلام می شود.

تا اینجا همه چیز ظاهرا شفاف است، لیکن این قرارداد با وزارت نیرو  محل مناقشه با سازمان بورس و بیمه مرکزی می شود.

بیمه رازی برای برنده شدن در این مناقصه نرخ فنی 250 هزار تومان را اعلام کرده و با حدود 20 تا 25 درصد زیر نرخ مصوبی که مورد تایید سندیکای بیمه گران بوده، برنده شده است.

همین تعهد خارج از عرف بیمه رازی در مناقصه وزارت نیرو منجر به آن می شود که سازمان بورس از اطلاعات ارائه شده قانع نشود و نماد بیمه رازی به دلیل عدم شفافیت این قرارداد از 14 تیر ماه تاکنون تعلیق بوده است.

بیمه مرکزی در نامه ای به مدیر عامل بیمه رازی، نرخ فنی بیمه با بررسی این قرارداد، مغایرت شرایط آن را با مجوز دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی اعلام می کند و متذکر می شود حق بیمه پیشنهادی در این قرارداد فاقد توجیه فنی است.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید