سرانه هزینه‌های سلامت در ایران کمی بیشتر از میانگین منطقه‌ای است

0

رییس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت با بیان این که میانگین امید به زندگی کشور از سال‌ها پیش همواره در حال افزایش بوده و در سال‌های اخیر به بیش از ۷۵ سال رسیده است، گفت: این میزان از میانگین منطقه بالاتر است.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛به نقل از صدا وسیما، باقر لاریجانی در کارگاه دو روزه پایش نابرابری سلامت که با همکاری دپارتمان تحلیل داده دفتر سازمان جهانی بهداشت مستقر در ژنو و دفتر نمایندگی این سازمان در تهران توسط مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با شرکت ۴۰ نفر از کارشناسان حوزه عدالت در سلامت یکم تیر ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی آغاز شد، عدالت را یکی از اصول مهم چهارگانه اخلاقی و از عمده‌ترین مباحث اخلاق پزشکی نوین و از تعهدات و الزامات حرفه پزشکی خواند.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر افزود: نخستین قدم برای حل معضلات بهداشتی و دستیابی به عدالت در سلامت در سطحی گسترده و برای تمامی زیر گروه‌های جمعیتی، شناسایی موانع این راه و ریشه‌های ایجاد نابرابری‌ها است تا با برنامه ریزی و مدیریت درست آن‌ها را برطرف کرد.
وی با بیان این که نخستین تلاش‌ها برای تعیین و بررسی شاخص‌ها و داده‌های مرتبط با عدالت در نظام سلامت کشور از سال ۸۸ آغاز شد، تصریح کرد: در سال‌های پس از آن، به همت پژوهشگران و دغدغه‌مندان نظام سلامت دو مطالعه urban HEART در سطح کلان انجام شد که نتایج آن‌ها را می‌توان جزو اولین داده‌های مرتبط با عدالت در سلامت و نخستین محرک تعریف شاخص‌های منحصر به فرد در نظام بهداشتی جمهوری اسلامی ایران دانست.
لاریجانی افزود: ایران در شاخص‌های مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال نیز جزو ۱۰ کشور اول منطقه است.
برابری نسبی هزینه‌های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه 
لاریجانی تاکید کرد: در شاخص‌های مشارکت مالی و هزینه‌های سلامت با وجود سیاست‌های کاهش پرداخت از جیب و طرح تحول سلامت، شاهد تغییرات مطلوب در میزان پرداخت از جیب و هزینه‌های کمر شکن سلامت بودیم.
وی گفت: هرچند سرانه هزینه‌های سلامت در ایران کمی بیشتر از میانگین منطقه‌ای است، اما این تفاوت با هزینه کرد بیشتر دولت در بخش سلامت و با ارائه حق بیمه و یارانه‌های سلامت کنترل شده، به نحوی که میزان پرداخت از جیب در ایران پایین‌تر از میانگین منطقه است و نسبت هزینه‌های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه تقریبا برابر است.
لاریجانی خاطر نشان کرد: با وجود دستاورد‌های چشمگیر در زمینه‌های بهداشتی و پیشرفت روز افزون فناوری‌های نظام سلامت، به دلیل مشکلاتی اندازه گیری این شاخص‌ها هنوز آن گونه که باید در دستور کار قرار نگرفته و به صورت دوره‌ای و روتین در بسیاری از مراکز انجام نمی‌شود. از این رو برنامه ریزان و سیاستگزاران باید سیستمی را طراحی کنند که اخلاقی، کارا و اثربخش بوده و بر پایه شاخص‌های سنجش عدالت و داده‌های گردآوری شده آنان باشد.
اهمیت راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت 
 علیرضا اولیایی منش، رییس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در آیین گشایش این کارگاه کشوری، رسالت این مرکز را توجه به عوامل اجتماعی تعیین کننده و نیاز‌های اساسی در این زمینه خواند تا با انجام تحقیقات در عرصه جامعه و تولید دانش مورد نیاز در حفظ و ارتقای سلامت عمومی جامعه مشارکت کند.
وی خاطر نشان کرد: راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت اقدامی مهم در زمینه عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت و عدالت در سلامت است که برای تبادل اطلاعات، دانش و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور به‌منظور ارائه تصویری مناسب برای اولویت بندی، برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در امر تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت و عدالت در سلامت شکل گرفته است.
جعفر حسین نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز با تاکید بر حمایت از فعالیت‌های این شبکه، تولید و شناسایی شواهد در مورد توزیع عادلانه سلامت را مستلزم یک همکاری بین بخشی و فرابخشی خواند که نتایج حاصل از آن می‌تواند برای سیاست گذاری در تمام ابعاد نه تنها سلامت مورد بهره برداری قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید