۱۵۰ هزار دوز واکسن اهدایی وارد خواهیم کرد و یک میلیون دوز می‌خریم

0

در حالی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان اخیرا در نشستی تاکید کرد که مردم هرگونه توضیحی در خصوص واکسن کرونا را شخصا از خودش دریافت کنند، روز گذشته رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان از واردات قریب الوقوع واکسن از شرق آسیا به کشورمان خبر داد. اظهار نظری که امروز همتی تشریحشان کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان در خصوص اقدامات صورت گرفته در این مجموعه برای واردات واکسن کرونا
توضیحاتی جدید ارائه کرد.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛

در حالی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان اخیرا در نشستی تاکید کرد که مردم هرگونه توضیح در خصوص واکسن کرونا را شخصا از خودش دریافت کنند، روز گذشته، رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان از واردات قریب الوقوع واکسن از شرق آسیا به کشورمان خبر داد و در کانون توجه ها قرار گرفت. سخنانی ابهام آفرین که تبدیل به یکی از موضوعات مورد بحث در نشست امروز وی با اصحاب رسانه شد.

۱۵۰ هزار دوز واکسن اهدایی وارد خواهیم کرد و یک میلیون دوز می‌خریم

کریم همتی در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار  در این خصوص گفت: اصل ورود هلال احمر به ماجرای واردات واکسن توصیه وزیر بهداشت بود. ایشان از ما خواست که در این زمینه اقدام کنیم و لذا تلاش ما برای واردات واکسن کاملا هماهنگ با وزارت بهداشت است و به این منظور یک میلیون دوز از یکی از کشور‌های شرقی خریداری کرده‌ایم و به زودی وارد کشور خواهیم کرد.

وی که اخیرا از وزارت بهداشت و معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارت خانه به ریاست جمعیت هلال احمر کشورمان کوچ کرده، در ادامه، کشور مبدا در این واردات را چین نامید و توضیح داد که بر خلاف باور شکل گرفته پیرامون اجناس چینی، باید بپذیریم که این کشور در زمینه تولید واکسن صاحب نام و «به قول ورزشکاران، صاحب سبک است» و لذا نگرانی در خصوص واردات واکسن از چین وجود ندارد.

همتی با تاکید بر اینکه هر گونه وارداتی در این زمینه‌ها به کشورمان مستلزم دریافت تاییدیه‌های لازم از سازمان غذا و دارواست و واکسن‌های خریداری شده هم از این شمول استثنا نیست، افزود: در صورتی واکسن‌های خریداری شده به کشور وارد می‌شود که تاییدیه‌های لازم را از غذا و دارو دریافت نماید و چگونگی توزیع و اولویت در واکسیناسیون نیز بر عهده وزارت بهداشت خواهد بود و آن‌ها در این خصوص تصمیم گیری خواهند کرد.

وی در خصوص مزیت واکسن‌های چینی گفت: وضعیت نگهداری واکسن‌های چینی با شرایط موجود کشورمان تطبیق بالاتری دارد، چون حتما می دانید، واکسن‌های غربی به شرایط خاصی، از جمله دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد برای نگهداری و توزیع نیاز دارند که دشواری‌هایی به همراه دارد.

همتی در بخش دیگری از پاسخ خود به سوال «تابناک» در خصوص واکسن‌های اهدایی به کشورمان، گفت: ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر توسط یکی از هموطنان مان که مقیم یکی از کشور‌های غربی است خریداری و به کشورمان اهدا شده که در تلاشیم مقدمات برای وارداتش به کشور را فراهم کنیم. البته انتقال این واکسن با هواپیما با شرایط ویژه به کشور ممکن است، اما در توزیع آن با شرایط ویژه نیازمند اتخاذ تدابیری ویژه هستیم که در تلاشیم آن شرایط را فراهم کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان افزود: در این خصوص نیز تصمیم گیری درباره توزیع و اولویت‌های استفاده با وزارت بهداشت است، اما ما در جمعیت هلال احمر هم آماده هرگونه همکاری در توزیع این واکسن‌ها در کشورمان هستیم.

این در حالی است که بر اساس برخی گزارش ها، کشورمان آماده واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن از کشور چین شده است؛ محموله‌ای که به تاکید همتی، تنها یک میلیون دوز آن توسط هلال احمر وارد خواهد شد و مابقی را وزارت بهداشت وارد خواهد کرد. واردات واکسنی که رئیس جمعیت هلال احمر نام تولید کننده اش را بیان نکرد و ارائه توضیحات تکمیلی در خصوص آن را به آینده واگذار کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید