هر سوالی درباره سهام عدالت دارید با ۱۵۶۹ تماس بگیرید

0

مدیر مرکز تماس شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: مردم می‌توانند سوالات خود را درباره سهام عدالت و واریز سود سهام با سرشماره ۱۵۶۹ مطرح و پاسخ خود را از کارشناسان ما دریافت کنند.

سهام عدالت

به گزارش «نبض‌بیمه»؛

خانم مژگان صفری مقدم با بیان اینکه سرشماره 1569 مربوط به مرکز تماس ذی‌نفعان بازار سرمایه است که اوایل امسال در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی راه افتاده است، افزود: سهامداران برای پاسخ به سوالات خود در خصوص واریز سود سهام از طریق سامانه سجام، سوالات سهام عدالت، مجامع الکترونیک و … می‌توانند در 7 روز هفته با این مرکز تماس بگیرند و سوالات خود را با کارشناسان مطرح و پاسخ آن را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه سهامداران عدالت تا اواخر تیرماه فرصت داشتند دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای فروش سهام عدالت انتخاب کنند، اضافه کرد: پس از دوره مذکور دیگر امکان تغییر هریک از این روش‌ها وجود نداشت و حدود 41 درصد از سهامداران سهام عدالت نیز روش مستقیم را در این زمینه انتخاب کردند.

به گفته صفری مقدم، اوایل دوره‌ای که امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم فراهم شد، با افزایش فشار فروش از جانب سهامداران روبه‌رو بودیم که به مرور این روند آهنگ آهسته‌تری به خود گرفت و کندتر شد.

مدیر مرکز تماس شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد روش مستقیم و غیرمستقیم در فرورش سهام عدالت نیز گفت: در روش مستقیم افراد باید با مراجعه به سایت سهام عدالت به نشانی sahamedalat.ir اطلاعات هویتی خود را نسبت به زمانی که سهام عدالت به آنان تعلق گرفته است، به‌روزرسانی کنند و بدین ترتیب شماره تماسی به نام خود و شماره شبا را اعلام کنند.

صفری مقدم با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات مربوط به عدم امکان فروش سهام عدالت و واریز نشدن وجه آن در مراحل بعدی ناشی از اعلام شماره شبای نادرست در سامانه است، ادامه داد: به هر ترتیب سهامداران سهام عدالت باید برای فروش بخشی از سهام خود، آن شرکت کارگزاری را که کد بورسی دریافت کرده به عنوان کارگزار ناظر انتخاب کنند و اگر از این موضوع بی اطلاع هستند، می‌توانند با شماره 1569 داخلی یک تماس بگیرند تا کارشناسان مرکز تماس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای اطلاع آنان از کارگزار ناظر، راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

وی گفت: در روش غیرمستقیم نیز سهامداران باید در سامانه سجام (درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه) ثبت نام کرده و به صورت الکترونیکی احراز هویت شوند و کد بورسی دریافت کنند تا بتوانند برای فروش سهام عدالت خود اقدام کنند.

صفری مقدم یادآور شد: بین ثبت سفارش فروش و به فروش رسیدن سهام عدالت تفاوت وجود دارد، ثبت سفارش در صورتی در نهایت به فروش سهام منجر می‌شود که مراحل قبلی اعم از احراز هویت، ارائه اطلاعات شماره تماس و شبای شخص به درستی در سامانه ثبت شده باشد و بعد از به فروش رفتن سهام، در کمتر از یک هفته واریز وجه حاصل آن به شماره شبای شخص صورت می‌گیرد.

سهام‌های عدالت در پرتفوی افراد قابل مشاهده نیست

همچنین محمدرضا پوررضایی ظهر امروز در حاشیه جلسه بررسی وضعیت سهام عدالت استان زنجان، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 درصد سهام مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، آزادسازی شده است، اظهار کرد: 40 درصد مابقی نیز به زودی آزادسازی می‌شود.

مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: با آزادسازی سهام عدالت برای مشمولان سهام عدالت در روش مستقیم، این افراد به عنوان فعال بازار سرمایه فعالیت می‌کنند.

وی بخشی از سهام مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، جزو شرکت‌های سرمایه‌پذیر غیربورسی خواند و افزود: پس از ورود شرکت به بورس، شرکت هلدینگ تشکیل می‌شود.

پوررضایی ادامه داد: سهام‌داران عدالت به روش مستقیم و به روش غیرمستقیم سهامداران این شرکت‌ها خواهند بود.

مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به قابل فروش بودن 60 درصد سهام، ادامه داد: این سهم‌ها در پرتفوی افراد قرار ندارد، ولی در سامانه سهام عدالت نمایش‌داده می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این سهام در سامانه معاملات قابلیت فروش دارند.

پوررضایی با اشاره به اینکه در برخی موارد هم افرادی که سهام خود را برای فروش گذاشتند ولی هنوز پول آن به حساب فرد واریز نشده، نشان از آن دارد که سهم آن‌ها به فروش نرفته است، تاکید کرد: این افراد می‌توانند آخرین وضعیت را از سامانه 1569 پیگیری کنند.

مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به اینکه موضوع کلی آن است که فرد پس از بارگذاری دستور فروش در سامانه، عملیات فروش انجام و مبلغ آن به صورت اتوماتیک به حساب فرد واریز می‌شود، خاطر نشان کرد: مگر اینکه سفارش فروش بارگذاری و هنوز فروش تکمیل نشده باشد و یا در شماره حساب فرد مشکلی باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید