معیشت بازنشستگان با همسان‌سازی بهبود نمی‌یابد/ در حق بازنشستگان سخت و زیان‌آور اجحاف شد

0

معیشت بازنشستگان با همسان‌سازی بهبود نمی‌یابد/ در حق بازنشستگان سخت و زیان‌آور اجحاف شد

یک فعال صنفی بازنشستگان نسبت به اجرای همسان‌سازی و اصلاحات آن انتقاد کرد.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  در مردادماه، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری به اجرا درآمد؛ البته نام آن به «متناسب‌سازی» تغییر یافت و سازمان اعتراف کرد که با این بودجه ناچیز، همسان‌سازی واقعی، قابلیت اجرا ندارد. در آذرماه، اصلاحات همسان‌سازی برای بازنشستگان سخت و زیان آور اجرایی شد منتها آورده چندانی برای آنها نداشت؛ نهایت بیست تا صد هزار تومان افزایش ماهانه.

آیت نیافر (فعال صنفی مستقل بازنشستگان) در این رابطه می‌گوید: معیشت ۳.۵ میلیون نفر بازنشسته تامین اجتماعی با طرح همسان‌سازی بهبود نیافته است؛ به همین دلیل، خواستار افزایش مستمری‌ها براساس ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هستیم؛ ما در فرودین ماه، نسبت به افزایش مزد و مستمری در سال ۹۸ معترض بودیم و چند هزار نفر خواستار ابطال مصوبه مزدی شدیم اما درخواست قانونی ما به جایی نرسید و از شکایت خود نتیجه‌ای نگرفتیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توانند با راهکارهای مقطعی، مشکلات را حل کنند، افزود: همسان‌سازی را در دستور کار قرار دادند تا «قدری» از نارضایتی بازنشستگان بکاهند؛ اما با توجه به گرانی سرسام‌آور و تورم بالای دویست درصدی که در دو سال اخیر بر اقتصاد سایه افکنده، همسان‌سازی نتوانسته و نمی‌تواند گرهی از گره‌های معیشتی بازنشستگان کارگری بگشاید.

نیافر ادامه داد: اصلاح همسان‌سازی برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور بعد از چهار ماه انتظار و معطلی، هیچ آورده‌ای نداشته است؛ بیست هزار تومان افزایش حقوق، در واقع توهین به بازنشسته است؛ آنهم بازنشسته‌ای که بیش از بیست سال در شرایط سخت، در معادن و زیرزمین کار کرده است. اکنون ۳۰۰ هزار بازنشسته سخت و زیان‌آور نه تنها قانع و راضی نشده‌اند، بلکه به مراتب بر حجم نارضایتی آن‌ها افزوده شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید