چند درصد پرستاران کشور کرونا گرفتند؟

0
مریم+حضرتی+نبض+بیمه
مریم+حضرتی+نبض+بیمه

یک پنجم پرستاران کشور به کووید۱۹ مبتلا شدند

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از حدود ۲۰۰ هزار پرستار در کشور، ۱۴۴ هزار پرستار در بخش دولتی و ۶۰ هزار پرستار در بخش خصوصی فعالیت می کنند و از ابتدای شیوع کووید۱۹ حدود ۴۵ هزار پرستار به این بیماری مبتلا شدند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  به نقل از ایرنا، مریم حضرتی روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته پرستار به صورت آنلاین از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور بیش از ۴۵ هزار پرستار به کرونا و بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند،اکثر آنها درمان شدند در مورد تعداد پرستاران جانباخته و شهدای خدمت هنوز عدد دقیق نداریم. در این زمینه کمیته ای برای تایید شهدای خدمت با دستور وزیر بهداشت زیر نظر معاونت توسعه وزارت بهداشت  تشکیل شده است و با تایید این کمیته تعداد شهدای خدمت اعلام می شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: هم اکنون ۴۰ پرستار به علت ابتلا به کووید۱۹ در قرنطینه هستند و ۲۱ نفر در مرخصی استعلاجی هستند، خوشبختانه تعداد پرستارانی که در این شرایط سخت ترک خدمت کردند بسیار کم بودند و سه یا چهار نفر بیشتر نبودند.

وی گفت: با ابلاغی ای که به دانشگاه های علوم پزشکی ارسال شد، پرستارانی که باردار  یا دچار بیماری زمینه ای هستند از بخش ای کرونا جدا شدند و در قسمت های دیگر بکارگیری شدند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر درباره کمبود پرستار و استخدام نیرو گفت: بر اساس استانداردهای تعریف شده باید به ازای هر تخت ۲.۵ پرستار داشته باشیم اما اکنون حدود ۱.۱ است و تعداد پرستاران بیش از دو برابر شود تا به یک وضعیت استاندارد برسیم البته از سال گذشته تاکنون حدود ۱۰ هزار پرستار استخدام شدند  اما این استخدام کمبود نیرو را جبران نکرد. با پیگیری های انجام شده مجوز استخدام ۳۰ هزار نفر دیگر در وزارت بهداشت گرفته شده که امیدواریم حداقل ۵۰ درصد این مجوز برای استخدام پرستاران اختصاص پیدا کند تا بخشی از کمبود جبران شود.

تربیت ۵ هزار پرستار برای بخش های آی سی یو

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: برنامه ریزی جدیدی هم صورت گرفته است که حدود پنج هزار پرستار برای بخش های آی سی یو تربیت و جذب شوند که به دو صورت پرستاران آی سی یو عمومی و پیشرفته بکارگیری می شوند.

حضرتی ادامه داد: مهمترین مشکل جامعه پرستاری مساله کمبود نیرو و استخدام پرستار است. همین مساله موجب شده بسیاری از قوانین مصوب پرستاری مانند قانون ارتقای بهره وری به درستی و کامل اجرا نشود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت: معاونت پرستاری وزارت بهداشت به وظیفه خود برای اجرای این قانون عمل کرده است، تعرفه های خدمت پرستاری و بسته های خدمتی آن تعریف شده و برای تصویب به شورای عالی بیمه، سازمان برنامه و بودجه، معاونت درمان و معاونت توسعه وزارت بهداشت ارسال شده است و امیداریم این قانون نیز به مرحله اجرا برسد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره فعالیت پرستاران ۸۹ روزه بعد از اپیدمی کرونا گفت: از ابتدای کرونا و به خصوص در موج اول با کمبود شدید پرستار در بیمارستانها مواجه شدیم به همین علت برای جبران سریع کمبود نیرو، طرح بکارگیری ۸۹ روزه پرستاران ابلاغ شد اما اکنون که ۳۰۰ روز از آن زمان می گیرد باید وضعیت این پرستاران تعیین تکلیف شود.

وی افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که امروز گرفتم اکنون فقط حدود دو هزار نیرو با قرارداد ۸۹ روزه در دانشگاههای علوم پزشکی مشغول خدمت هستند که از این تعداد هزار و  ۶۹ نفر پرستار هستند و این نیروها نیز باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند  و اگر دانشگاههای علوم پزشکی از کار آنها رضایت دارند باید به صورت قراردادی یا پیمانی تغییر وضعیت پیدا کنند.

نیروهای جهادی خدمات پرستاری ارائه نمی کنند

حضرتی درباره بکارگیری نیروهای جهادی به جای کمک پرستار در بیمارستانها گفت: در بیمارستانها کمک پرستار گرفته می شود اما در برخی مراکز نیروهای جهادی آموزش دیده برای کارهای اولیه مثل نقل و انتقال بیمار یا غذا خوردن بیمار کمک می کنند اما در طرح هوشمندانه شهید سلیمانی از تمام گروههای درمانی، بهداشتی، هلال احمر و بسیج مشارکت دارند و افرادی که آموزش دیده اند به مردم و بیماران همکاری می کنند اما مجاز به انجام کارهای تخصصی پرستاری نیستند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: ۳۰۰ روز است که کادر درمان و بهداشت در زیر فشار مضاعفی به مردم خدمت می دهند فعالیت آنها جای قدردانی است  تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران در این راه جانفشانی کردند و باید از آنان تقدیر شود، وزیر بهداشت در این مدت از حدود هزار پرستار تقدیر کرد و تعداد بیشتری از پرستاران نمونه نیز تقدیر می شوند که امیدواریم موجب افزایش انگیزه پرستاران شود.

حضرتی درباره افزایش حقوق و مزایای پرستاران گفت: در بهمن ۹۸ با ابلاغ معاونت توسعه وزارت بهداشت افزایش ۵۰ درصدی حقوق برای پرستاران و البته همه نیروهای نظام سلامت مطابق قانون اعمل شد، این افزایش برای نیروهای قراردادی نیز حدود ۴۰ درصد بود که اعمال شد و برای افزایش حقوق نیروهای شرکتی نیز دستورالعملی تهیه و ابلاغ شده است که آنان نیز از این افزایش برخوردار شوند.

وی گفت: در ابلاغیه استخدام نیروی جدید در وزارت بهداشت نیز امتیازی برای پرستاران شرکتی فعال در کرونا در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن می توانند به صورت نیروهای قراردادی یا پیمانی تبدیل وضعیت شوند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: برای حضور بیشتر نیروهای طرحی در بیمارستانها طبق مصوبه ای طول مدت طرح پرستاران از ۲۴ ماه به ۳۶ ماه افزایش پیدا کرد و زمینه خوبی برای افزایش فعالیت این نیروها ایجاد شد.

وی درباره دستورالعمل بکارگیری پرستاران سال آخر در بیمارستانها گفت: این اقدام با عنوان طرح اینترشیب مورد تایید معاونت پرستاری، بورد پرستاری و سازمان نظام پرستاری است و از سالهای گذشته در برخی دانشگاهها برای کارورزی و آموزش عملی پرستاران اجرا می شود البته هنوز به طور رسمی ابلاغ نشده و فقط در برخی دانشگاههای علوم پزشکی مثل مشهد، اصفهان و شیراز اجرا می شود که امیدواریم به زودی از طرف معاونت آموزشی وزارت بهداشت به همه دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شود.

جذب پرستار آموزش ندیده در بیمارستانها تخلف است

معاون پرستاری وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره بکارگیری نیروهای آموزش ندیده در بمیارستانها گفت: اگر در مراکز درمانی به جای پرستار نیروهای غیر پرستار جذب شود این کار تخلف است و اگر  گزارش آن به وزارت بهداشت برسد حتما با متخلفان برخورد می شود.

وی درباره پرداخت فوق العاده ویژه به پرستاران گفت: این موضوع به معاونت توسعه وزارت بهداشت مربوط است. البته معاونت پرستاری نیز مسائل معیشتی و رفاهی پرستاران را دنبال می کند اما بیشتر مسائل تخصصی حوزه پرستاری در این معاونت دنبال می شود. امیدواریم با همت معاونت توسعه وزارت بهداشت اعتبارپرداخت فوق العاده ویژه پرستاران نیز به زودی تامین و پرداخت شود.

تاخیر پرداخت کارانه و اصافه کار پرستاران به ۴ ماه کاهش یافت

حضرتی درباره پرداخت کارانه و اضافه کار پرستاران گفت: کارانه و اضافه کار پرستاران سال گذشته با تاخیر زیاد پرداخت می شود و کارانه حدود ۱۸ ماه و اضافه کار با حدود ۱۲ ماه تاخیر به طور میانگین به پرستاران پرداخت می شد، اقدام مهمی که برای این مساله انجام شد، جدا سازی مبلغ کارانه و اضافه کار بود که از اسفند ۹۸ به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد و اکنون میزان تاخیر این پرداخت به حدود چهار ماه کاهش یافته است.

وی افزود: البته مبلغ کارانه به درآمد اختصاصی بیمارستانها بستگی دارد و با توجه به اینکه بعد از کرونا به علت کاهش مراجعات عمومی مردم به بیمارستان درآمد اختصاصی بمیارستانها کاهش پیدا کرده است، کارانه نیروهای بیمارستانها و از جمله پرستاران نیز کم شده است و چون مبلغ اضافه ای برای پرداخت کارانه به پرستاران نیست کاهش پیدا کرده است. البته امیدواریم با پرداخت فوق العاده ویژه تا حدودی این مساله ترمیم شود.

معاون پرستاری درباره اخذ پول از پرستاران مبتلا به کرونا در بیمارستانها گفت: نباید از پرستاران برای درمان کووید۱۹ در بیمارستانها پولی گرفته شود، اگر مواردی در این زمینه بوده احتمالا در بیمارستانهای خصوصی بودهاست که اگر موردی در بخش دولتی باشد حتما پیگیری می شود.

حضرتی درباره بخشنامه ممنوعیت حضور همراه در بیمارستانها گفت: حضور همراه موجب انتشار عفونت می شود. نباید اجازه دهیم.همراهان بیمار در بخش های بیمارستانی حضور پیدا کنند. کمک پرستارانی تربیت شده اند که می توانند کارهای اولیه بیماران را انجام دهند، بنابراین حضور همراهان بیماران را در بیمارستانها تایید نمی کنیم بسیاری از بیمارستانها برای جذب کمک پرستاران آموزش دیده ملزم شده اند تا از انتشار عفونت و فرسایشی شدن پرستاران جلوگیری شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: دستورالعمل خدمات پرستاری در منزل تدوین و به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شده است، تعرفه های این خدمات نیز تعیین شده و منتظر تایید و تصویب این تعرفه ها در شورای عالی بیمه هستیم تا این خدمات نیز تحت پوشش بیمه قرار بگیرند واز هزینه های مردم و انتشار عفونت کم شود و ارجاع بیماران به بیمارستان کم شود.

بهره مندی ۴۵ هزار خانوار از خدمات مراقبت در منزل

حضرتی گفت: بیش از ۴۵ هزار خانواده تحت پوشش خدمات مراقبت در منزل بودند که رضایتمندی بالایی داشت. در کاهش هزینه های بیمارستانی و و کاهش انتشار عفونت بسیار موثر بود. شورای عالی بیمه هم  این موضوع را دنبال می کند.

معاون وزیر بهداشت درباره افزایش افسردگی و فشارروانی به پرستاران گفت: در مورد سلامت روان پرستاران باید توجه داشته باشیم که در دوران بحرانی کار می کنیم. گاهی افراد جوانی به علت بیماری در بیمارستانها جان خودشان را از دست می دهند پرستاران با مشاهده این صحنه ها آزرده خاطر می شود و گر چه پرستاران برای مدیریت این شرایط آموزش دیده اند اما به دانشگاهها ابلاغ شد که خمات مشاوره روانی رایگان برای پرستاران انجام شود.

حضرتی درباره اظهارات مسئولان خانه پرستاری درباره عضویت معاون پرستاری وزیر بهداشت در هیئت مدیره شرکت آواسلامت گفت: متاسفانه خانه پرستار اعلام کرده که حضرتی هیئت مدیره شرکت آوا سلامت است در حالی که این ادعا درست نیست.

وی افزود: سال ۹۶ چون هیئت مدیره آوا سلامت تغییر کرده بود و چک های این شرکت مانده بود و اگر امضا نمی شد حقوق پرستران به تعویق می افتاد و جایز نبود پرستاران سه ماه حقوق نگیرند من سه یا چهارماه این مسئولیت را قبول کردم. مسئولیت سنگینی بود تا حقوق حدود ۱۲ هزار پرستار شرکتی زیر مجموعه آواسلامت به تاخیر نیفتد من اکنون بیش از سه سال است که هیج مسئولیتی در این شرکت ندارم اما به عنوان معاون وزیر بهداشت بر عملکرد آن نظارت دارم.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید