چین چگونه تردد کرونایی‌ها را کنترل کرد؟

0

هر روز رسانه‌ها از افزایش تلفات کرونا در کشورهای مختلف دنیا خبر می‌دهند اما چین به‌عنوان منشأ این ویروس، توانسته همه‌گیری را تا حد زیادی کنترل کند و مردم کم‌کم به زندگی طبیعی بازگشته‌اند. پژوهشگران دلیل اصلی موفقیت این کشور را اجرای مستمر و قاطعانه پروتکل‌های بهداشتی می‌دانند. یکی از مهم‌ترین پروتکل‌های که از همان روزهای نخست با جدیت در پیش گرفته شد، کنترل تردد مبتلایان به کرونا با استفاده از فناوری‌‌ اطلاعات است؛ اقدامی که به‌تدریج در سایر کشورها نیز به کار گرفته شده و اخیرا در کشور ما نیز اجرایی شده است.به گزارش نبض بیمه ،  در این گزارش به بررسی اقداماتی که چین برای کنترل تردد مبتلایان به کرونا انجام داد، پرداخته‌ایم.

* تکنولوژی و همراهی مردم، رمز موفقیت چین

کدهای رنگی، مجوز عبور و مرور هستند

چین برای شناسایی بیماران مبتلا به کووید ۱۹، قرنطینه مبتلایان و رصد فعالیت‌های آنها، از فناوری گوشی هوشمند استفاده کرده است. این فناوری‌ها در کنار همراهی شهروندان چینی با مسئولان توانسته به‌خوبی تردد مبتلایان به کرونا را مدیریت کند.

دولت این کشور با تکیه بر فناوری تلفن همراه و داده‌های گسترده، از یک سیستم «کد بهداشتی» مبتنی بر رنگ برای کنترل سفرهای مردم و مهار شیوع کرونا استفاده کرده است. به این صورت که به هر شهروند یک کدهای کیو آر (QR)  به عنوان شاخص وضعیت سلامتی او اختصاص می‌یابد. در بسیاری از شهرها، شهروندان بدون این برنامه قادر به ترک مجتمع‌های مسکونی خود یا ورود به اکثر اماکن عمومی نیستند.

رنگ این کدهای بهداشتی بر اساس بانک اطلاعاتی کنترل شیوع در هر استان به افراد اختصاص داده می‌شوند: افرادی که ابتلای آنها تأیید شود و یا مشکوک یا بدون علامت باشند و یا افرادی که تب داشته باشند، کد قرمز رنگ را دریافت می‌کنند. مخاطبین نزدیک آنها نیز کد زرد رنگ را دریافت می‌کنند و افرادی که هیچ سابقه‌ای در بانک اطلاعات ندارند، کد سبز را دریافت می‌کنند به این معنی که آنها سالم هستند و می‌توانند سفر کنند. رنگ کدهای کیو آر آزادی افراد برای جابجایی و سفر را تعیین می کند: دارندگان کد سبز مجاز به سفر در استان هستند، دارندگان کد کهربایی رنگ مجاز به مسافرت نیستند و دارندگان کد قرمز نیز تحت درمان و قرنطینه قرار می‌گیرند.کلیه ساکنان و بازدیدکنندگان که قصد ترک استان هوبئی و شهر ووهان را دارند نیاز به کد کیو آر سبزرنگ در تلفن های همراه خود دارند.

البته این کدهای بهداشتی مشکلاتی هم به همراه دارند و مصون از اشتباهات فناوری نیستند چرا که چندین مورد خطای این برنامه نیز در برخی استان‌های چین گزارش شده است.

ادامه نظارت‌ها پس از کنترل همه‌گیری

سی‌ان‌ان در یک گزارش تحلیلی به اقدام دولت چین مبنی بر راه اندازی یک برنامه گوشی هوشمند برای کنترل شیوع ویروس کرونا در این کشور پرداخته است و می‌گوید پس از برداشتن محدودیت های سفر، صدها میلیون نفر از مردم چین برای سفرهای درون شهری و بیرون شهری هنوز مجبور به استفاده از این برنامه هستند.کارهای روزمره  شهروندان کاملاً به یک برنامه گوشی هوشمند وابسته است. ترک کردن خانه، سوار شدن قطار در مترو، رفتن به محل کار، ورود به کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید، و یا هر حرکتی که انجام می‌دهند به وسیله رنگی که روی صفحه نمایش داده می‌شود، به فرد دیکته می‌شود. سبز به این معنی است که فرد می تواند وارد شود. کهربا یا قرمز نیز به این معنی است که از ورود  شخص جلوگیری می‌شود.

این روند، واقعیت زندگی صدها میلیون نفر در چین از اواسط درگیری با بحران ویروس کروناست و همچنان می‌تواند در آینده اجرا شود چرا که این کشور هنوز برای بهبودی وضعیت خود در حال مبارزه است.

با گذشت چندین ماه از شروع این طرح در چین و در حالی که تا حد زیادی این ویروس کنترل شده و محدودیت های قرنطینه به تدریج برداشته شده است، این کدهای کوچک مربع شکل هنوز وجود دارند و حاکم بر زندگی مردم هستند.

چین صاحب‌امتیاز کامل‌ترین فناوری کنترل تردد

جلوگیری از موج دوم کرونا با کمک فناوری

این کدهای بهداشتی همچنین در لغو تدریجی محدودیت‌های مسافرتی در استان هوبئی چین که شیوع ویروس کرونا از آنجا آغاز شد، نقش اصلی را داشته‌اند. در پی قرنطینه این استان در اواخر ماه ژانویه حدود ۶۰ میلیون نفر مشمول محدودیت سفر شدند. در تاریخ ۱۰ مارس، این استان اولین کدهای بهداشتی را برای ساکنینی که در این استان می‌خواستند سفر کنند، صادر کرد.

به طور کلی هدف از ردیابی تماس، شناسایی فرد آلوده به ویروس کرونا و هشدار دادن به افرادی است که با او در تماس بوده‌اند. از تلفن‌های هوشمند می‌توان برای ردیابی خودکار و سریع کسانی که با فرد آلوده در تماس بوده‌اند استفاده کرد؛ در میان تمام اپ‌های هوشمندی که در مدت زمان شیوع بیماری کووید 19 توسعه داده شده، چین صاحب امتیاز کامل‌ترین آنها است و همین موضوع توانسته این کشور را از موج دوم همه‌گیری در امان نگه دارد.

علاوه بر این چین سابقه بلند مدتی در زمینه استفاده از داده‌های شخصی شهروندان برای منظورهای متفاوت دارد و همین روند منجر به دستیابی این کشور به موفقیت در کنترل زنجیره انتقال ویروس شده است. اما سایر کشورها هم از روش‌های فناورانه برای کنترل تردد بیماران استفاده کرده‌اند.

استرالیا: دسترسی به تعاملات فرد در صورت ابتلا به ویروس

با افزایش تعداد عفونت‌های ویروس کرونا در سراسر جهان، استرالیا برنامه‌ای را برای ردیابی افرادی که با بیماران تأیید شده در تماس بوده‌اند راه اندازی کرده است. با استفاده از یک سیگنال بی سیم بلوتوث، برنامه «COVIDSafe» به مقامات بهداشتی اجازه می‌دهد تا در صورت ابتلا به ویروس، به اطلاعات مهم در مورد تعاملات فرد دسترسی پیدا کنند. تمام شماره‌های تلفن همراه در محدوده ۱.۵ متری فرد آلوده به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر ذخیره می‌شوند.

البته انتقاداتی به این طرح وجود دارد که می‌گوید این برنامه‌های تلفن هوشمند ممکن است حریم خصوصی شهروندان را نقض کنند. اما دولت به شهروندان خود اطمینان خاطر داده‌اند که از داده‌های شخصی آنها به خوبی محافظت می‌کنند.

* ایتالیا: ردیابی افرادی که با مبتلا در تماس بوده‌اند
در حالی که ایتالیا تدابیری برای رفع تدریجی قرنطینه دارد ، این کشور در حال کار بر روی برنامه‌ای است که می‌تواند افرادی را که با یک مورد تأیید شده در تماس هستند، ردیابی کند. وزیر نوآوری این کشور، با تأیید نگرانی در مورد حریم خصوصی و کنترل داده‌ها  گفت که این امر به کشور برای بازگشت به حالت عادی نسبی کمک می‌کند.

* کره‌جنوبی: ردیابی تماس برای تجزیه و تحلیل حرکت مبتلایان

کره جنوبی یکی از نخستین کشورهایی بود که شیوع ویروس کرونا را تجربه کرد و با استفاده از آزمایشات و فناوری گسترده به عنوان یک مطالعه موردی برای کنترل تعداد موارد در سراسر کشور، از آزمایش و فناوری گسترده استفاده کرد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کره جنوبی (KCDC) سیستم مدیریت هوشمند (SMS) را اجرا می‌کند، یک سیستم ردیابی تماس که از طریق برنامه‌های تلفن‌های هوشمند اجرا می‌شود و به مقامات کمک می‌کند تا حرکت بیماران آلوده به ویروس و کسانی که در قرنطینه هستند را تجزیه و تحلیل کنند.

گام مثبت ایران برای کنترل تردد بیماران کرونایی

در حال حاضر قرار است در ایران تردد مبتلایان به کرونا از طریق حمل و نقل عمومی مدیریت شود. براساس اظهارات امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، همه نتایج آزمایشگاه‌های مربوط به کرونا در یک سامانه قرار گرفته و شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های حمل و نقل ریلی و شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی با توجه به اطلاعات موجود مجاز هستند که به افراد مبتلا به کرونا خدمات ارائه ندهند.

در این سامانه که نتایج آزمایش‌های کرونا تجمیع شده، به شرکت‌های مختلف حمل و نقل اجازه می‌دهد تا سلامت مسافر را بررسی کنند و در صورتی که نتیجه استعلام تست کرونا مثبت باشد، برای فرد مبتلا به ویروس بلیط صادر نشود؛ این درحالیست که اگر شرکتی به این سامانه متصل نشده و بدون جست‌و‌جو به صدور بلیط برای مسافر پرداخته باشد، از ورود مسافر به وسایل حمل و نقل و سفر ممانعت به عمل می‌آید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید