برنامه‏‌ریزی برای نهادینه کردن تراز مثبت تولید

0

شرکت بیمه ملت تابستان امسال را با تغییر مدیرعامل پایان داد و سکان مدیریت به دستان علیرضا یزدان‌‌دوست مدیرعامل سابق بیمه آسماری سپرده شد. یزدان‌‌دوست که تجربه اجرای برنامه‌های خاص خانواده و جذب پرتفوی بیمه‌های خرد را در کارنامه دارد، در گام اول به همراه دو نفر از اعضای هیات‌مدیره از معاونت فنی بیمه‌های اموال و مسوولیت بازدید کرد.

به گزارش نبض بیمه، این اقدام از توجه مدیرعامل جدید به تغییرات ترکیب پرتفوی حکایت دارد. آمارهای منتشره از سوی بیمه مرکزی ایران نشان می‌دهد بیمه ملت در تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره رشد منفی دارد و رشد ۴۷ درصدی حق بیمه‌های تولیدی سال ۱۴۰۰ به خاطر نرخ تورم و افزایش قیمت‌‌هاست. به عنوان مثال نرخ رشد رشته آتش‌‌‌سوزی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل بیش از ۲۹ درصد، سهم آن در بیمه ملت ۷/ ۲ و سهم آن از کل بازار این رشته ۳/ ۱ درصد است اما در مقابل از لحاظ رشد تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره بیش از ۹۶ درصد رشد منفی دارد. این روند در بیمه‌های باربری بیمه ملت هم تکرار شده است. به‌طوری که تولید حق بیمه در رشته باربری با رشد ۱۴ درصدی همراه است و ۱/ ۱ درصد کل بازار بیمه‌های باربری متعلق به بیمه ملت است اما از نظر تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره رشد منفی ۹۵ درصدی را در سال ۱۴۰۰ تجربه کرده است.

این روند در رشته‌های حوادث، کشتی، مهندسی، پول و اعتبار مشابه رشته‌های آتش‌‌سوزی و باربری است، به‌طوری که در مجموع نرخ رشد تعداد بیمه‌‌نامه‎های صادره بیمه ملت در سال ۱۴۰۰ با رشد منفی ۴/ ۸ درصدی همراه است. این عملکرد از نگاه فنی، زنگ هشدار را به صدا درمی‌‌آورد و از چشمان مدیرعاملی که حتی از رشته زیان‌‌ده درمان انفرادی می‌تواند پرتفویی سودآور بسازد، دور نمی‌‌ماند. بیمه ملت در تازه‌‌ترین خدمت خود اعلام کرده، در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان و همراهی با خانواده‌ها، به مشتریان خود، بیمه حوادث ارائه می‌دهد.

چرا بیمه حوادث‌؟
روابط عمومی بیمه ملت گزارش داده است، بیمه حوادث انفرادی بیمه ملت بیمه‌نامه‌‌ای است که با پرداخت حق بیمه‌های اندک، بیمه‌‌گذار را در برابر انواع حوادث حمایت می‌کند و پوشش‌‌های ارزنده‌‌ای ارائه می‌دهد. طبق آمارهای منتشره در سالنامه بیمه مرکزی ایران، تولید حق بیمه حوادث در پرتفوی بیمه ملت ۲۱۸ درصد رشد دارد و ۳ درصد سهم بازار را در اختیار دارد، البته خسارات پرداختی این رشته هم ۲۶۹ درصد رشد دارد و ۵/ ۲ درصد کل خسارات با بیمه ملت است. اما ضریب خسارت رشته حوادث درسال ۱۴۰۰ بیش از ۲۶ درصد است که نسبت به سال قبل از آن ۷/ ۳ واحد تغییر منفی دارد. به عبارتی ضریب خسارت ۴/ ۳۰ درصدی سال ۹۹ به ۷/ ۲۶ درصد کاهش یافته است.

هرچند از لحاظ تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره رشد منفی ۳۹ درصدی را تجربه کرده است اما تعداد خسارات پرداختی بیش از ۴۶ درصد افزایش دارد. بنابراین بیمه ملت با ارائه طرحی جذاب می‌تواند تراز تعداد بیمه‌‌نامه‌های صادره با خسارات پرداختی را مثبت و با استفاده از قانون اعداد بزرگ بیمه‌‌گذاران بیشتری را جذب و از احتمال زیان‌‌ده شدن این رشته جلوگیری کند. پرتفوی بیمه ملت نشان می‌دهد، نرخ رشد بیمه بدنه اتومبیل که هنوز جزو رشته‌های سودده محاسبه می‌شود ۵۴ درصد است، سهم آن از پرتفوی شرکت ۷/ ۴ درصد و سهم آن از کل بازار بیمه‌های بدنه ۴/ ۱ درصد است. اما نرخ رشد خسارات پرداختی بدنه اتومبیل در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶۴ درصد و سهم آن از خسارات پرداختی شرکت ۷/ ۶ درصد و سهم آن از کل بازار بیمه‌های بدنه کشور ۸/ ۱ درصد است. البته ضریب خسارت بیمه بدنه بیش از ۵۶ درصد و سهم آن از کل ضریب خسارت بیمه ملت ۳/ ۸۰ درصد است.

دو رشته زیان‌‌ده شخص ثالث و درمان نیز در پرتفوی بیمه ملت به ترتیب از نرخ رشد ۷۳ و ۳۸ درصدی برخوردار هستند و در مقابل نرخ رشد خسارات پرداختی در رشته شخص ثالث ۷۹ و درمان ۷۷ درصد است. این درحالی است که بیمه ملت توانسته در ضریب خسارت رشته شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۶۷ واحد درصد کاهش داشته باشد اما در رشته درمان ضریب خسارت در سال ۱۴۰۰ نسبت به دوره قبل نزدیک ۴۵ واحد درصد رشد دارد.

منبع/دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید