خبر خوش رئیس کل بیمه مرکزی :کاهش پرداخت تکلیفی بیمه مرکزی از محل بیمه زیان ده ثالث در بودجه سال آتی/ 47 مدیر بیمه ای نقره داغ شدند

0

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به خبرنگار نبض بیمه با اعلام افزایش پرداخت تکلیفی بیمه مرکزی از محل بیمه زیانده ثالث در بودجه سال 1401 تاکید کرد: جلساتی با مسئولان دولتی در خصوص این موضوع برگزار شده و امیدواریم در بودجه سال آتی این مبلغ کاهش یابد.

به گزارش نبض بیمه، مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در پاسخ به خبرنگار نبض بیمه با اعلام افزایش پرداخت تکلیفی بیمه مرکزی از محل بیمه زیانده ثالث در بودجه سال 1401، تاکید کرد: جلساتی با مسئولان دولتی برگزار شده و امیدواریم این مبلغ در بودجه سال آتی  کاهش یابد.

بهزادپور با بیان اینکه 500 میلیارد تومان از محل بیمه ثالث به چند سازمان پرداخت می شود و علاوه بر این مبلغ 2 سازمان دیگر نیز به لیست سازمان های که بیمه مرکزی از محل بیمه ثالث پرداخت تکلیفی به آنها داشت، اضافه شده است.

کروکی آنلاین برای حوادث کمتر از 200 میلیون ریال

رئیس کل بیمه مرکزی درباره پروژه‌های این صنعت اظهار کرد: یکی از طرح‌های بیمه مرکزی، کروکی آنلاین است که برای تصادف‌های کمتر از ۲۰ میلیون تومان است و مردم اطلاعات مربوط را وارد می‌کنند و بدون نیاز به بیمه خسارت خود را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه این طرح با همکاری پلیس و صنعت بیمه اجرایی خواهد شد، ادامه داد:  قرار بود از این طرح در هفته دولت رونمایی شود که این امر به دلیل برخی مسائل انجام نشد و طی دو تا سه هفته آینده از این طرح رونمایی می‌شود که در یکی از استان‌ها به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: برای طرح کروکی آنلاین، یک سامانه تعریف کردیم که تاکنون پنج شرکت بیمه در این سامانه عضو شده‌اند.

بهزادپور درباره بیمه اربعین نیز توضیح داد: با توجه به امکانات قانونی حداکثر مساعدت را در زمینه بیمه اربعین انجام دادیم  و حق بیمه اربعین را نسبت به میزان دو سال گذشته افزایش ندادیم و حدود ۳۵ درصد تا ۸۰ درصد میزان ارائه خدمات بیمه‌ای را بیشتر کردیم.

5 محور اصلی سند تحول صنعت بیمه

وی پنج محور اصلی سند تحول صنعت بیمه را مبارزه با فساد، توسعه جایگاه صنعت بیمه، تحول دیجیتال، نظارت موثر و کاهش تصدی‌گری و مقررات‌زدایی اعلام کرد و گفت: اینکه چگونه بتوانیم فضای صنعت بیمه را به سمت جوان‌گرایی ببریم، هفته آینده تفاهم نامه‌ای با صندوق نوآوری امضا خواهیم کرد. پروژه درمان بیمه مرکزی در کنار نسخه الکترونیک را تکمیل کردیم. همچنین، سامانه تخلف و تقلب در صنعت بیمه نیز آماده شده که این سامانه در مرحله اول تقلب شناسایی و در مرحله دوم، تقلب را به صورت هوشمند پیش‌بینی می‌کند.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه به زودی نمونه‌ای از بیمه‌نامه تکافل رونمایی می‌شود، افزود: نظارت هوشمند جز اصلی‌ترین اهداف و پروژه‌های صنعت بیمه است که تا پایان سال این موضوع را اجرایی خواهیم کرد. سامانه ارزیابی ریسک راننده‌ها آماده شده و این سامانه ریسک افراد را متناسب با شاخص‌ها ارزیابی می‌کند.

برنامه صنعت بیمه پس از احیای برجام

بهزادپور با اعلام اینکه با هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری می‌خواهیم به این سمت حرکت کنیم که در مسکن اجتماعی همکاری کنیم، ادامه داد: سرمایه گذاری در صنعت بیمه در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۳۰ هزار میلیارد تومان و جمع کل دارایی‌های شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.

وی درباره تاثیر احیای برجام بر صنعت بیمه نیز گفت: یک دهه است که ارتباط صنعت بیمه با فضای بین‌الملل قطع است و وضعیت بیمه‌های اتکایی تقریبا به صفر رسیده است. اقدام جدی برای حضوری پررنگ در فضای بین‌الملل تقویت آموزش است. به وزارت امور خارجه پیشنهاد تشکیل میز بیمه در وزارتخانه را داده‌ایم.

به گفته بهزادپور در ۴ ماهه امسال ۲۱ میلیون فقره بیمه‌نامه صادر شده که نسبت به مشابه سال قبل ۲.۸ درصد رشد نشان می‌دهد. خسارت پرداختی صنعت بیمه در سال گذشته ۶۵ هزار میلیارد تومان بوده، که ۴۸ درصد رشد داشته، در ۴ ماهه امسال این رقم به ۲۱.۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در ۴ ماهه امسال ۵۲.۵ میلیون فقره خسارت به ارزش ۲۱.۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شده که از رشدی معادل ۴۶.۲ درصد برخوردار است.

بپوشش 500 میلیارد دلاری صنعت بیمه در کشور

رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در کشور به 2.5 درصد رسیده است، گفت: صنعت بیمه حدود 500 میلیارد دلار از دارایی‌های کشور را تحت پوشش قرار داده است.

وی بیان کرد:: حق بیمه تولیدی در دنیا سالانه 6 هزار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌میلیارد دلار است که سهم کشورهای پیشرفته از این رقم 81 درصد، حق بیمه سرانه 5 هزار دلار و ضریب نفوذ جهانی بیمه 7 درصد است.

بهزادپور همچنین گفت: در ایران حق بیمه تولیدی در سال گذشته 115 هزار میلیارد تومان معادل حدود 27.5 میلیارد دلار است که سهم ما از حق بیمه دنیا 4 دهم درصد و سرانه بیمه در کشور ما 322 دلار و ضریب نفوذ در کشور ما به حدود 2.4 تا 2.5 درصد رسیده است. ضریب نفوذ بیمه ما نسبت به منطقه پایین نیست، اما فاصله زیادی تا هدف ضریب 7 درصدی داریم.

رئیس کل بیمه مرکزی اظهار داشت: حق بیمه‌های دریافتی در سال‌های گذشته نسبت به سال قبل از رشدی معادل 41 درصد برخوردار بوده. در 4 ماهه امسال هم 54.5 هزار میلیارد حق بیمه دریافت شد که نسبت به مشابه سال قبل 73 درصد رشد داشته، تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در سال گذشته 71.3 میلیون فقره بود که نسبت به سال قبل 4.6 درصد رشد داشته است.

رشد 2.8 درصدی بیمه نامه های صادره

به گفته بهزادپور در 4 ماهه امسال 21 میلیون فقره بیمه‌نامه صادر شده که نسبت به مشابه سال قبل 2.8 درصد رشد نشان می‌دهد. خسارت پرداختی صنعت بیمه در سال گذشته 65 هزار میلیارد تومان بوده، که 48 درصد رشد داشته، در 4 ماهه امسال این رقم به 21.4 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در 4 ماهه امسال 52.5 میلیون فقره خسارت به ارزش 21.4 هزار میلیارد تومان پرداخت شده که از رشدی معادل 46.2 درصد برخوردار است.

وی در مورد پرتفوی صنعت بیمه گفت: 70 درصد از این پرتفو متعلق به بخش غیردولتی است که درواقع مشابه سال قبل بوده، خسارت پرداختی صنعت بیمه هم حدود 70 درصد مربوط به بخش غیردولتی بوده است. در 4 ماهه سال جاری هم میزان فروش بیمه ‌‌‌‌در بخش خصوصی بالا رفته و سهم بخش غیردولتی به 80 درصد رسیده، در بخش بیمه شخص ثالث 83.1 درصد، سهم بخش غیردولتی بوده است. در بخش درمان در 4 ماهه اول امسال رشدی معادل 27.2 درصد اتفاق افتاده که نسبت به سال قبل انجام شده است. در 4 ماهه اول امسال 38 درصد پرتفوی بیمه مربوط به درمان بوده است.

ضریب نفوذ بیمه بر مبنای نسبت فروش حق بیمه 2.5 درصد

بهزادپور همچنین در مورد بیمه‌های زندگی گفت: سال گذشته 16 درصد از پرتفوی بیمه مربوط به زندگی بوده است در 4 ماهه اول امسال 12.8 دهم درصد بیمه‌نامه‌ها مربوط به زندگی بوده، ضریب نفوذ بیمه بر مبنای نسبت فروش حق بیمه به تولید ناخالص داخلی در کشور ما حدود 2.5 درصد است. طبق قانون باید به 7 درصد برسد، در حالی که این هدف بسیار بلند است و ظرف 9 سال‌ گذشته از 2.1 درصد به حدود 2.5 درصد رسیده است.

رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: در صنعت بیمه سالانه 130 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی انجام می‌شود. دارایی شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی به 250 هزار میلیارد تومان می‌رسد که البته نسبت به صنعت بانکداری و بورس عدد بزرگی نیست، اما یک شاخص بزرگ در صنعت بیمه وجود دارد که پرتفوی بسیار بزرگی در کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت پوشش قرار می‌دهد به گونه‌ای که در حال حاضر بالغ بر 500 میلیارد دلار از دارایی‌های کشور از قبیل پتروشیمی‌ها، کشتی‌ها، هواپیماها، کارخانه‌ها و سایر تجهیزات کشور تحت پوشش صنعت بیمه قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید