ضرورت اصلاح خدمات درمان ناباروري به نفع مردم

0

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات درمان ناباروری باید به نفع مردم اصلاح شود و این وضعیت باید با نظارت بیشتر بر عملکرد این مراکز و کمک بیمه‌ها در پوشش بیشتر خدمات، اصلاح شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ دکتر بهرام عین اللهی با بیان این مطلب در ششمین جلسه قرارگاه عملیاتی حمایت از سلامت خانواده و جوانی جمعیت، گفت: خدمات ناباروی در راستای رضایت مردم نیست باید مطابق ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اصلاح شود.
وی با اشاره به این که در دیدار‌های مردمی افراد زیادی از هزینه‌های درمان ناباروری گلایه می‌کنند، افزود: برخی از این مراکز با ارجاع بیماران به بخش خصوصی به مرکز تقاضای القایی یا درآمدزایی بدل شده اند که موجب افزایش هزینه‌های درمان ناباروری برای مردم شده است. اگر خدمات یک مرکز کامل باشد، ارجاع بیمار به بیرون تخلف است.
وزیر بهداشت تصریح کرد: معاونت درمان با نظارت بیشتر برعملکرد این مراکز و ابلاغ بخشنامه لازم به آنان از ارجاعات غیرضروری جلوگیری کند و اعلام کند در صورت ارجاع دلایل آن باید مشخص شود. از اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات نیز برای نظارت بر این موارد کمک بگیرید. ما نمی‌خواهیم خدمات درمان ناباروری را دولتی کنیم، ولی باید ارجاعات حساب کتاب داشته باشد.
دکتر عین اللهی با تأکید بر این که در کل ارجاع بیمار به خارج از مراکز درمانی دولتی باید دلیل قابل قبول داشته باشد، گفت: ارجاع غیرضروری بیمار نه فقط برای نازایی بلکه برای همه موارد قابل قبول نیست و برای درمان ناباروری به دلیل هزینه‌های بالا، باید به صورت ویژه نظارت شود.
وی با اشاره به بودجه‌های اختصاص یافته برای پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری، یادآور شد: بیمه‌ها امسال باید هزینه‌های درمان ناباروری را خوب پوشش دهند و اگر در این راستا مشکلی وجود دارد اعلام کنند تا قرارگاه درباره آن تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.
* ضرورت استفاده از دارو‌های داخلی با کیفیت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش ضرورت استفاده از دارو‌های داخلی با کیفیت برای درمان ناباروری را مورد تأکید قرار داد و گفت: گاهی برای درمان بیماری‌ها از دارو‌های خارجی استفاده می‌شود. تا زمانی که داروی مشابه داخلی و باکیفیت آن وجود دارد در همه زمینه‌ها از جمله درمان ناباروری اولویت داروی خارجی نیست.
دکتر عین اللهی افزود: در برخی موارد داروی خارجی ارزان‌تر از داروی داخلی است که می‌توان این موارد را در کمیته تخصصی مربوطه مورد ارزیابی قرار داد و در قرارگاه درباره آن تصمیم گرفت. ولی سازمان غذا و دارو با هماهنگی بیمه ها، مادامی که داروی با کیفیت داخلی برای درمان یک بیماری از جمله نازایی وجود دارد، عدم استفاده از داروی خارجی را الزام آور کنند.
* تخصیص سهمیه فلوشیپ نازایی برای مناطق مورد نیاز
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تامین فلوشیپ نازایی برای سطح سه مراکز درمان ناباروری نیز معاونت‌های آموزش و درمان را ملزم کرد که در جهت تخصیص سهمیه برای تامین فلوشیپ در مناطق مورد نیاز به صورت بومی گزینی، تصمیم سازی کنند و گفت: معاونت آموزش می‌تواند هزینه تربیت فلوشیپ نازایی را با توجه به ضرورت جذب متقاضیان در مناطق مورد نیاز معاونت درمان رایگان اعلام کند و در قبال آن از فارغ التحصیلان تعهد خدمت بگیرد.
دکتر عین اللهی افزود: همین روش برای ارولوژی و جراحی پیوند کلیه انجام شد و نیاز‌های بخش پیوند کلیه با تربیت فلوشیپ مورد نیاز برای هر منطقه در کشور، به خوبی برطرف شد.
وزیر بهداشت همچنین بر اجرای ماده 54 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تأکید کرد و از مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات خواست با همکاری سایر معاونت‌ها از جمله معاونت بهداشت در نهایت ظرف مدت سه ماه سامانه جامع ثبت اطلاعات را راه اندازی کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید