بهره‌مندی دانشجویان از خدمات بیمه تامین اجتماعی

0

دانشجویان در تفاهم‌نامه وزارت علوم با سازمان تامین اجتماعی همچون سایر قشرهای جامعه می‌توانند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند و از مزایای تامین اجتماعی برخوردار شوند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر سید میرهاشم موسوی، در مراسم امضای تفاهم‌نامه بیمه دانشجویان با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در شرایط فعلی از میان بیش از سه میلیون دانشجوی کشور، حدود ۲۵ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند که عدد بسیاری کمی است، اما با استفاده از ظرفیت تفاهم نامه، افراد تحت پوشش افزایش خواهد یافت.
 میرهاشم موسوی افزود: یکی از رویکرد‌های راهبردی سازمان تأمین اجتماعی افزایش سطح تسهیل‌گری است و بر همین اساس تلاش شده تا خدمات مختلف سازمان از جمله طرح بیمه دانشجویان به صورت غیرحضوری انجام شود.
وی گفت: یکی از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی، تحقق عدالت و ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای جامعه است و در این مسیر یکی از نهاد‌هایی که در تحقق این آرمان کارکرد مهمی دارد، سازمان تامین اجتماعی است. امروز مفتخر هستیم که فراگیری پوشش سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور بعد از انقلاب اسلامی حدود ۶ برابر افزایش یافته و از عدد شش میلیون نفر تحت پوشش در پیش از انقلاب اسلامی، به نرخ ۴۴ میلیون نفر رسیده‌ایم.
وی ادامه داد: امروز به صورت تجمعی نرخ پوشش بیمه‌ای کشور حدود ۷۰ درصد است که به طور کلی ۵۳ درصد از جامعه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و ۱۷ درصد ذیل پوشش سایر صندوق‌ها هستند. برنامه راهبردی ما این است که ۳۰ درصد باقیمانده را نیز تحت پوشش قرار دهیم.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر جایگاه و نقش موثر دانشجویان در پیشبرد جامعه گفت: طرح بیمه دانشجویان در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان تأمین اجتماعی و سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسعه پیدا می‌کند.
موسوی اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های راهبردی سازمان تأمین اجتماعی افزایش تسهیل‌گری است تا خدمات مختلف سازمان از جمله طرح بیمه دانشجویان به صورت غیرحضوری انجام شود؛ لذا مطابق این طرح دانشجویان به شکل کاملاً غیرحضوری می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
 هاشم داداش‌پور، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز در این مراسم گفت: حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در سراسر کشور داریم که شامل دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور، فنی حرفه‌ای و … هستند و بخش قابل‌توجهی از آن‌ها دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. این جمعیت در زمان تحصیل در دانشگاه که از دو سال تا ۱۲ سال می‌تواند ادامه داشته باشد؛ عمدتا فاقد پوشش بیمه‌ای هستند.
وی افزود: ایجاد پوشش بیمه‌ای از نیاز‌های این اقشار است که با همکاری دو سازمان زمینه‌های اجرا و توسعه آن محقق شده است. سازمان امور دانشجویان متولی دانشجویان سراسر کشور است و پوشش بیمه‌ای از جمله پوشش‌های حمایتی است که برای دانشجویان و در همکاری با سازمان تامین اجتماعی محقق شده است.
مهدی شکوری، مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی نیز در این مراسم گفت: بیمه دانشجویان یکی از طرح‌های سازمان تأمین اجتماعی است که در مسیر فراگیری جامعه تحت پوشش و در قالب برنامه‌های تحولی سازمان پیگیری شده است. مطابق این تفاهم‌نامه دانشجویان همچون سایر اقشار جامعه می‌توانند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند و از مزایای تامین اجتماعی برخوردار شوند.
وی تاکید کرد: نرخ حق بیمه در بیمه دانشجویان پایین‌تر از سایر بیمه‌ها است و دولت نیز دو درصد از حق بیمه را برعهده دارد. در این نوع بیمه سه نوع نرخ حق بیمه داریم که متقاضی مختار به انتخاب یکی از آن‌ها است. نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد که شامل خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است و برای افراد مجرد و فاقد تحت تکفل توصیه می‌شود. نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد که شامل خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی است و کامل‌ترین نرخ پرداخت حق بیمه هم ۲۰ درصد بوده و خدمات مربوط به بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را دربر می‌گیرد. خدمات و ثبت‌نام این طرح به صورت غیرحضوری قابل دریافت است و نیازی به مراجعه حضوری دانشجویان به شعب و یا کارگزاری‌های نیست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید