پوشش بیمه مناسب مهمترین خواسته صیادان استان گیلان است

0

مدیرکل شیلات استان گیلان گفت: معافیت ۱۰ درصدی صیادان از حق بیمه سال ۹۷ تصویب اما بعد از چند ماه لغو شد و شیلات پیگیر حل مشکل بیمه صیادان است.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛به نقل از تسنیم، عظیم مدبری،  در تشریح آخرین آمار صید انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان در استان گیلان اظهار داشت: تعداد 47 شرکت صیادی پره در استان گیلان از 20 مهرماه امسال عملیات صیادی خود را آغاز کردند.

مدیرکل شیلات استان گیلان خاطرنشان کرد: این تعداد شرکت‌های صیادی تا پایان دهه دوم دی‌ماه امسال موفق شدند مقدار 748 تن انواع ماهیان استخوانی را صید کنند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 درصد افزایش داشته است.

وی درباره اقدامات شیلات در توسعه پرورش ماهیان سردآبی با توجه به رتبه دوازدهم گیلان در این بخش گفت: از جمله برنامه‌های ما در این حوزه اصلاح و ارتقای ظرفیت اسمی مزارع آبزی‌پروری از طریق اجرای طرح تجهیز و مکانیزاسیون است.

مدبری با اشاره به دیگر برنامه‌های شیلات گیلان در راستای افزایش بهره‌وری و تولید در بخش ماهیان به‌ویژه ماهیان سردابی ابراز داشت: توسعه مشاغل خانگی و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه موجود در حوزه آبزی‌پروری در دستور کار است.

مدیرکل شیلات استان گیلان تصریح کرد: همچنین در این عرصه از ظرفیت‌های خالی مزارع پرورش ماهیان گرمابی در نیمه دوم سال از طریق ترویج پرورش ماهیان سردابی در استخرهای خاکی پرورش کپور ماهیان استفاده می‌شود.

وی گفت: تلاش داریم تا در زمینه توسعه و ترویج ماهیان سردابی از محیط‌های محصور استفاده کنیم و بدین منظور از ظرفیت استخرهای ذخیره آب کشاورزی یا همان آب‌بندان‌های استان در نیمه دوم سال که فصول غیرزراعی است بهره‌گیری می‌کنیم.

مدبری با تأکید بر لزوم توسعه آبزی‌پروری در محیط‌های محصور یا پرورش در قفس افزود: استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌های بالقوه پرورش ماهیان سردابی در دریا از طریق پرورش در قفس‌های دریایی از دیگر اقدامات شیلات در این حوزه است.

مدیرکل شیلات گیلان از تنگناهای قانونی ایجاد شده از سوی سایر ادارات و ارگان‌های ذی‌ربط پیرامون الزام به رعایت حریم مربوطه خبر داد و ابراز داشت: تلاش داریم تا آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی تعدیل یا اصلاح شود.

وی درباره نتیجه پیگیری‌های انجام شده برای حل مشکل بیمه صیادان گفت: با تلاش چندین ساله نمایندگان و پیگیری مجدانه مسئولان شیلات معافیت 10 درصدی حق بیمه صیادان سختکوش گیلانی در 3 ماهه پاییز سال 97 به ثمر نشست.

مدبری افزود: متأسفانه بعد از گذشت چند ماه به دلیل عدم تأمین اعتبارات لازم از محل هدفمندی یارانه‌ها، تأمین اجتماعی خواستار پرداخت کامل حق بیمه شد و حتی مابه‌التفاوت و خسارات دیرکرد 3 ماهه سال 97 را نیز از صیادان زحمتکش گیلانی گرفت.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه اکنون صیادان مانند سایرین 27 درصد حق بیمه پرداخت می‌کنند اذعان کرد: شیلات گیلان از طریق سازمان شیلات ایران به جد پیگیر پرداخت سهم دولت توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به تأمین اجتماعی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید