۶.۹ میلیون شاغل در کشور بیمه نیستند

0

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر شاغل فاقد بیمه در کشور داریم که باید از خدمات بیمه ای برخوردار باشند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛میرهاشم موسوی، در نخستین جلسه هم اندیشی مدیران بیمه‌ای که با تمرکز راهبردی بر موضوع” بررسی راهکارهای توسعه بیمه‌ای و پوشش بیمه اجتماعی همگانی”برگزار شد، با تسلیت ایام شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا (س) افزود: امیدوارم این نشست الگوی تحولی این سازمان را بیشتر روشن کند و با ایجاد یک فهم مشترک دستیابی به این مهم حاصل شود.

وی با اشاره به سه مفهوم مورد نظر در مدیریت جدید سازمان تأمین اجتماعی گفت: تحول، عدالت و اعتماد سه مفهوم مورد توجه ماست و تمامی فعالیت‌های این سازمان بر اساس آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. رویکرد تحولی را در برنامه‌ها با چارچوب عدالت دنبال می‌کنیم تا اعتماد حاصل شود.

موسوی، بررسی راهکارهای پوشش بیمه‌ای و پوشش بیمه اجتماعی همگانی را از راهبردهای کلان در سازمان تأمین اجتماعی عنوان و خاطرنشان کرد: فرصت‌های منحصر به فردی در این سازمان وجود دارد که از آن باید برای رسیدن به هدف والای تأمین اجتماعی که همان ایجاد رفاه عمومی و آسایش برای آحاد مردم است، استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: تحقق این راهبرد اصلی عملیاتی نمی‌شود مگر اینکه یک پیوستگی منطقی با اجرا و عمل داشته باشد. در این جلسه نظرات مدیران استان‌ها را دریافت می‌کنیم تا در تدوین رویکرد تحولی از آنها بهره بگیریم.

وی گفت: تکلیف ما است که شرایط تحت پوشش قرار گرفتن و استفاده از خدمات سازمان تأمین اجتماعی برای همه مردم در دسترس باشد. فقط تأمین منابع مدنظر نیست بلکه از منظر رفاه عمومی، سازمان تأمین اجتماعی یک دستگاه حاکمیتی است که باید رفاه عمومی و امنیت اجتماعی را افزایش دهد.

موسوی خاطرنشان کرد: طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، تأمین اجتماعی حق همگانی و عمومی و تکلیف دولت عنوان شده است و از این رو حق دسترسی بیمه شدن نباید محدود شود و هیچ محدودیتی برای این حق همگانی قائل نیستیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه برای فراهم ساختن حق همگانی بیمه برای عموم مردم باید برنامه مشخص داشته باشیم، ادامه داد: باید وظیفه همه بخش‌های مختلف این سازمان به طور واضح تعیین شده باشد. شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی شفاف تعریف شده باشد.

موسوی گفت: از منظر کلان کشور نیز تأمین بیمه برای همه مردم یک ضرورت است تا در مخاطرات و آسیب‌ها مورد حمایت قرار گیرند. تأمین اجتماعی نیز باید در تأمین امنیت اقتصادی و اجتماعی برای ذی نفعان فعال‌تر باشد.

وی، اولویت بخشی به هوشمندسازی و استفاده از فناوری‌های نوین در طرح تحولی ایجاد رفاه عمومی برای آحاد مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: از رویکرد سنتی به سمت رویکرد تحولی حرکت می‌کنیم. فناوری در حرکت تحولی پیشران است و باید توسعه خدمات غیرحضوری را به جدیت پیگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: در تغییر تحولی هدایت منابع و افزایش اختیار مدیران مورد تاکید است. همچنین نکته‌ای که نباید از آن غافل شویم این است که چه کارهایی نباید در این مسیر انجام دهیم و باید از ایجاد موانع در مسیر پیشگیری کنیم.

موسوی تصریح کرد: نسخه واحدی برای طرح‌های تحولی نمی‌توان نوشت بلکه باید اقتضائات استانی را نیز مورد ملاحظه قرار دهیم.

وی گفت: برای حرکت تحولی توسعه بیمه برای آحاد مردم در حوزه اطلاع رسانی و روابط عمومی نیاز به اصلاح ارتباط داریم. ارتباط با افکار عمومی، همکاران سازمانی و حاکمیت بازنگری شوند. همچنین برای اثربخشی طرح‌های تحولی مشوق‌های لازم دیده شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید