مراحل درخواست از کارافتادگی سازمان تامین اجتماعی

0

مرجع تشخیص ازکارافتادگی بیمه شدگان تامین اجتماعی به استناد ماده ۹۰ قانون کمیسیون پزشکی این سازمان است.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛اکبر قربانی کارشناس روابط کار و تامین اجتماعی درباره مراحل درخواست از کارافتادگی گفت:مرجع تشخیص ازکارافتادگی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به استناد ماده ۹۰ قانون کمیسیون پزشکی است و افراد باید مدارک لازم را از شعبه‌ای که بیمه آن‌ها رد می‌شود دریافت کنند و فرم‌های لازم را پر کنند نکته مهم این است که دلایل از کارافتادگی فقط باید توسط پزشک معالج نوشته شود در مرحله‌ی بعد پرونده به کمیته بدوی ارسال می‌شود اگر به هر دلیلی رای کمیته پاسخ گوی خواسته‌ی آن‌ها نبود می‌توانند اعتراض کنند تا پرونده آن‌ها به کمیته تجدید نظر سازمان تامین اجتماعی برود و بررسی شود.
ماده ۷۰ قانون تامین اجتماعی اشاره می‌کند که از کار افتادگی حالتی است که فرد بیمه شده ۶۶ درصد یا بیشتر از قدرت کار خود را از دست داده باشد. این حالت بالاترین درجه از کار افتادگی بوده و درصد کمی از متقاضیان در این حالت قرار می‌گیرند.
برای این دسته از افراد تفاوت از کار افتادگی با بازنشستگی معنا نداشته و معمولا به اجبار دریافت مستمری بازنشستگی را انتخاب می‌کنند.
ماده ۷۲ این قانون در خصوص مستمری این دسته ار افراد بیان می‌کند که میزان مستمری آن‌ها عبارت است از یک سی و پنجم مزد یا حقوق متوسط فرد بیمه شده ضرب در سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر اینکه این مبلغ از ۵۰ درصد مزد ماهانه وی کمتر و از صد درصد آن بیشتر نباشد.
چنانچه این افراد دارای همسر، فرزند یا افراد تحت تکفل باشند، مستمری آن‌ها بر حسب مورد مقداری افزایش خواهد یافت که در ماده ۷۲ این قانون به آن اشاره شده است.
بر اساس ماده٩٠ قانون تامین‌اجتماعی، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کار‌های مرجوع را داشته باشند. به این منظور کارفرمایان موظف‌اند قبل از به‌کار گماردن آن‌ها ترتیب معاینه پزشکی‌شان را بدهند.
در صورتی که پس از استخدام مشمولان قانون، معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام، قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته‌اند و کارفرما در معاینه پزشکی آن‌ها تعلل کرده و در نتیجه بیمه‌شده دچار حادثه شده یا بیماری‌اش شدت یابد، سازمان تامین‌اجتماعی تعهدات قانونی را درباره بیمه‌شده اجرا کرده و هزینه‌های مربوط به آن را از کارفرما طبق ماده٥٠ قانون تامین‌اجتماعی مطالبه و وصول خواهد کرد.
چنانچه معاینات اولیه به‌درستی و به‌طور کامل انجام شود، ممکن است در بعضی از موارد منجر به آشکارشدن برخی بیماری‌های نهفته فرد مانند دیابت، کبدچرب یا حتی بعضی از سرطان‌ها شود و شخص بتواند با مشخص‌شدن نتایج معاینات، اقدام به درمان به‌موقع بیماری خود کند. در این شماره ضمن پاسخ به چند سوال، به شرح و توضیح این موضوع می‌پردازیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید