قانون جدید بیمه شخص ثالث

0

در ادامه با ما همراه باشید تا با قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ و راننده محور شدن این بیمه بیشتر آشنا شوید.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ یکی از بیمه‌های اجباری دارندگان خودرو در کشور، بیمه شخص ثالث است. در صورت نداشتن و یا عدم تمدید این بیمه به فرد مورد نظر جریمه تعلق می‌گیرد. پس بهتر است به هیچ عنوان خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث خود را به تعویق نیندازید.

این بیمه می‌تواند تمام هزینه‌های مربوط به خسارت جانی و مالی افراد زیان دیده در تصادف را بپردازد. در زمان وقوع حادثه شرکت بیمه موظف است طبق آنچه در قرارداد ذکر کرده حق بیمه را بپردازد. در صورتی که شرکت بیمه میزان خسارت کمتر از آنچه که در قرارداد ذکر شده است را پرداخت کند، فرد بیمه‌گذار می‌تواند برای دریافت کسری از شرکت بیمه شکایت کند.

برخلاق بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه یک نوع بیمه غیراجباری وسایل نقلیه (اتومبیل، هواپیما، کشتی و…) است که در آن خسارت های وارد شده به وسیله نقلیه به ذینفع پرداخت می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ و راننده محور شدن این بیمه بیشتر آشنا شوید.

راننده محور شدن بیمه شخص ثالث

در سال جاری (۱۴۰۰) یکی از قوانینی که در بیمه شخص ثالث تغییر کرده، راننده محور شدن بیمه شخص ثالث است. در این طرح رانندگان پرخطر که ریسک بالایی دارند، حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنند در مقابل رانندگان محافظه کار از تخفیف برخوردار می‌شوند.

علاوه بر سوابق راننده و وضعیت جسمانی که می‌تواند در این نوع بیمه تاثیرگذار باشد، پیر یا جوان بودن فرد هم می‌تواند روی پرداخت حق بیمه تاثیر بگذارد.

امکان پرداخت خسارت بدون کروکی

در قانون راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، امکان خسارت بدون کروکی هم امکان‌پذیر است. در بسیاری از حوادث رانندگی اگر مبلغ خسارت وارد شده از حداقل پوشش مالی در سال ۱۴۰۰ که برابر ۱۶ میلیون تومان است کمتر باشد، برای دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث به کروکی نیازی نیست. تنها لازم است که هر دو طرف حادثه(فرد مقصر و فرد زیان دیده)، دارای بیمه شخص ثالث معتبر باشند.

قوانین انتقال بیمه شخص ثالث

در قوانین جدید وضع شده در بیمه شخص ثالث، دیگر امکان انتقال تخفیف‌ در زمان فروش وجود ندارد. این موضوع به آن معناست که در زمان خرید هیچگونه تخفیفی به خریدار تعلق نمی‌گیرد. این قانون تنها در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث وضع شده است، به این ترتیب فرد می‌تواند در زمان خرید خودروی دیگری، تخفیف خود را به خودروی جدیدش منتقل کند. البته باید نوع کاربری این دو خودرو یکسان باشد، در غیراینصورت نمی‌توان تخفیف را منتقل کرد. یکی دیگر از مزایای قانون جدید آن است که فرد می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث خود را به بستگان درجه یک خود انتقال دهد.

قانون جدید بیمه شخص ثالث

فرانشیز در قانون جدید بیمه شخص ثالث

در واقع فرانشیز آن بخش از خسارت است که به عهده فرد بیمه‌گذار خواهد بود و مقدار آن در بیمه نامه مشخص شده است. در بیشتر مواقع فرانشیز یک میزان ثابت و مشخصی دارد، اما عوامل بسیاری می‌توانند میزان آن را بالا و پایین کنند. در سال ۱۴۰۰ با توجه به قانون جدید بیمه شخص ثالث در رابطه با راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، قانون فرانشیز برای رانندگان متخلف هم کمی تغییر کرد.
در این قانون اگر راننده مقصر به دلیل یکی از تخلفات راهنمایی و رانندگی(عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز، حرکات نمایشی، انحراف به چپ و…) موجب حادثه شده باشد، باید مبلغی را به عنوان فرانشیز خسارت به فرد زیان دیده بپردازد. معمولا میزان پرداخت فرانشیز در قانون جدید بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

در اولین حادثه رانندگی، حدود ۲.۵ درصد از خسارت وارد شده به عنوان فرانشیز در نظر گرفته می‌شود.

در دومین حادثه رانندگی، حدود ۵ درصد از خسارت مالی و جانی به عنوان فرانشیز در نظر گرفته می‌شود.

در سومین حادثه رانندگی، باید حدود ۱۰ درصد خسارت وارد شده به عنوان فرانشیز پرداخت می‌شود.

آیا در قانون جدید، بیمه زن و مرد برابر است؟

همانطور که می‌دانید در قانون کشور ما، میزان دیه مرد دو برابر زن است. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث همچون سال‌های گذشته این مورد صدق نمی‌کند، مطابق با این قانون جنسیت نمی‌تواند روی میزان خسارت جانی پرداختی توسط شرکت بیمه تاثیری بگذارد. همچون سال‌های گذشته دیه زن و مرد با یکدیگر برابر است.

ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه نامه

قانون جدید بیمه شخص ثالث

یکی از قوانین جدیدی که در سال ۱۴۰۰ به بیمه اضافه شده، قانون ثبت گواهینامه است. مطابق با این قانون وضع شده فرد بیمه گذار باید در زمان خرید بیمه شخص ثالث، اطلاعات مربوط به گواهینامه خود را ثبت کند. دولت این قانون را در راستای شخصی سازی و راننده محور کردن بیمه شخص ثالث در نظر گرفته است.
اضافه کردن این قانون به بیمه شخص ثالث باعث می‌شود تا در زمان تصادفات رانندگی تنها فردی که اطلاعات گواهینامه آن ثبت شده است مشمول تخفیف عدم خسارت شود.

کلام آخر

یکی از دغدغه‌هایی که امروزه بسیاری از رانندگان با آن مواجه هستند، انتخاب یک شرکت بیمه مناسب است. در حال حاضر شرکت‌های بیمه بسیاری در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند، اما انتخاب یک شرکت بیمه خوب در میان این شرکت‌ها کار بسیار دشواری است.
وب سایت بیمه با ما سعی کرده تا با معرفی شرکت‌های بیمه و مقایسه خدمات آن‌ها، این امکان را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید یک شرکت بیمه مناسب را انتخاب کنید. با مراجعه به وب سایت بیمه با ما می‌توانید از دیگر خدمات چون مشاوره تخصصی در رابطه با خرید بیمه و… برخوردار شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید