کمبود پزشک متخصص در استان خراسان جنوبی ادامه دارد

0

گروه استان‌ها- حکایت نسخه کمبود پزشک متخصص در خراسان جنوبی کم بود که بیمه شدگان تامین اجتماعی در خراسان جنوبی از نوبت‌گیری تلفنی، اینترتتی و حضوری نیز گلایه دارند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛از بیرجند، بارها از کمبود پزشک در بیمارستان‌های تامین اجتماعی استان خراسان جنوبی گزارش منتشر کردیم، دردی که مردم علاوه بر بیماریشان باید آن را تحمل کرده و بر دوش کشند.

حکایت نسخه‌ای از کمبود پزشک در بیمارستان‌های تامین اجتماعی خراسان جنوبی که درد تازه‌ای برای این مردم نیست بلکه درد آشنایی است که سال‌ها مردمان این دیار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، حکایت غریبی که علاوه بر کمبود پزشک، نوبت‌دهی هم دردی دیگر بر دردهای مردم شده است.

با این که همیشه در جلسات مختلف مطرح می‌شود حدود نیمی از جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند و به تبع این آمار در مرکز استان هم به همین شکل خواهد بود اما خدمات درمانی تامین اجتماعی محدود است طوری که شهروندان از سیستم نوبت‌دهی بیمارستان‌های تحت پوشش تامین اجتماعی در برخی از تخصص‌ها و به ویژه دندان‌پزشکی رضایت ندارند و با این که بارها گلایه‌های آنان مطرح شده اما هنوز وضعیت به همان شکل گذشته است.

کافی است سری به بیمارستان‌های تامین اجتماعی خراسان جنوبی بزنی، شلوغی راهروها و انتظار بیمارانی که  ساعت‌ها پشت در اتاق پزشکان در انتظار نوبت هستند.

یکی از شهروندان بیرجندی که از سیستم نوبت‌دهی گلایه دارد به خبرنگار ما گفت: از یک هفته پیش با توجه به مشکلی که برای دندانم پیش آمد هر روز با شماره بیمارستان شهید رحیمی بیرجند برای نوبت‌دهی در ساعت 6 صبح تماس می‌گیرم اما هنوز ساعت 6 و یک دقیقه نشده است که بوق اشغال می‌زند و تا نیم ساعت بعد وضعیت همین گونه است و بعد از آن هم که اعلام می‌کند نوبت‌ها به اتمام رسیده است.

اکبری  اظهار داشت: سال‌هاست که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستم و ماهانه حق بیمه پرداخت می‌کنم اما در این مدت حتی یک بار هم نتوانستم از خدمات دندانپزشکی آن استفاده کنم.

دیگر شهروند بیرجندی هم گفت: بیمارستان میلاد هم اگر پزشک مد نظر در بیمارستان حضور داشته باشد، فقط کشیدن و جرم‌گیری را انجام می‌دهد.

خدمات ضعیف

وی با بیان اینکه بعد از ماه‌ها معطلی در سیستم نوبت‌دهی تامین اجتماعی مجبور شده‌ام به بخش خصوصی برای پرکردن دندان مراجعه کنم از این وضعیت گلایه دارم افزود:  تامین اجتماعی هزینه زیادی برای بیمه از افراد تحت پوشش که بیشتر کارگر با درآمد پایین هستند، دریافت می‌کند اما خدمات آن به ویژه در این بخش خیلی ضعیف است.

احمدی افزود: هزینه‌های دندانپزشکی در مطب‌ها خیلی زیاد و پرداخت آن از توان یک کارگر خارج است و بیمارستان شهید رحیمی هم فقط کشیدن و پر کردن دندان را انجام می‌دهد و برای همین خدمات کم نیز نوبت‌گیری بسیار سخت است.

وی ادامه داد: بیمارستان میلاد هم که بسیار مجهز است اما خدمات چندانی برای دندانپزشکی نمی‌دهد و در مجموع به حق بیمه شده‌های تامین اجتماعی در این بخش اجحاف می‌شود و نیاز است مسئولان برای افزایش خدمات این بیمارستان چاره‌اندیشی کنند.

الهیاری دیگر شهروند هم به خبرنگار ما گفت: نمی‌توان برای دندانپزشکی در بیمارستان شهید رحیمی بیرجند نوبت گرفت، شماره گرفتن برای دیگر متخصصان هم به سختی انجام می‌شود و باید چند روز معطل شد و حتی در برخی از تخصص‌ها از جمله ارتوپد، پزشکی برای خدمات‌دهی وجود ندارد.

وی به نوبت فروشی در سیستم تامین اجتماعی اشاره کرد و افزود: شنیده می شود که برخی نوبت‌های دندان پزشکی را خرید و فروش می کنند و به همین دلیل نوبت گیری در این بخش سخت است.

1000 تقاضا در روز

مدیر بیمارستان شهید رحیمی بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار ما دلیل نوبت‌دهی سخت برای متخصصان به ویژه دندانپزشکی را تقاضای بالا در این بخش بیان کرد و افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های متخصصان به ویژه دندانپزشکی و وضعیت اقتصادی فعلی، تعداد مراجعات به این بیمارستان افزایش یافته است و شاید تقاضای روزانه برای دندانپزشکی بالای هزار نفر باشد.

یوسفی افزود: تنها کاری که توانستیم انجام دهیم این بود که تعداد دندانپزشکان بیمارستان را با توجه به ظرفیت‌ها به سه نفر برسانیم که بر اساس مجوز در مجموع روزانه این پزشکان حدود 90 بیمار را ویزیت و اقدام به پرکردن دندان حدود 15 تا 20 نفر می‌کنند.

وی ادامه داد: سیستم نوبت‌دهی بیمارستان مجهز به 12 خط است و در یک دقیقه بیش از 30 نفر می‌توانند نوبت بگیرند و ممکن است نوبت‌های دندانپزشکی تا 5 دقیقه بعد از 6 صبح تمام شود.

یوسفی نوبت فروشی در سیستم نوبت‌دهی این بیمارستان را تکذیب کرد و افزود: در گذشته شاید این امکان وجود داشت اما هم اکنون با توجه به تعویض سیستم نوبت‌دهی این موضوع امکان‌پذیر نیست.

کمبود پزشک در بیرجند تا حدودی برطرف می‌شود

مدیر درمان سازمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: 250 پزشک متخصص در استان داریم که می‌توان با استفاده ازظرفیت آن ها، مشکلات را تا حدودی رفع کرد.

فرزاد فیروزی افزود: توافق نامه‌ای با دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امضاء شده است تا بتوان از پزشکان متخصص حاضر در استان استفاده کرد و مشکلات را بهبود بخشید.

وی ادامه داد: باید مذاکرات با بیمه سلامت نیز انجام شود تا بتوان اقدام کرد زیرا پرداخت دو پزشکان در مراکز دانشگاهی بر عهده بیمه سلامت است.

همراهی بیمه سلامت با تأمین اجتماعی

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی نیز گفت: طبق صحبت‌های انجام شده با رئیس بیمارستان میلاد شهرستان بیرجند، مقرر شده است تا تعرفه یک دولتی در این بیمارستان برای عموم مردم لحاظ شود.

علی اربابی با اشاره به اینکه این امر به معنای یکسان بودن پول پرداختی مردم در مراکز تأمین اجتماعی و سایر مراکز دولتی است، افزود: امیدواریم با صحبت‌هایی که انجام خواهد شد، مشکل در باقی مراکز نیز برطرف شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید