دکتر يونسيان: براي کنترل کرونا، 85 تا 90 درصد جامعه نياز به مصونيت دارد

0

به گزارش «نبض‌بیمه»؛یک همه گیری شناس گفت: برای کنترل کرونا با سویه های جدید حدود 85 تا 90 درصد مصونیت در جامعه نیاز است.
دکتر مسعود یونسیان با بیان اینکه آنچه که می‌توان به طور دقیق اعلام کرد این است که احتمال بروز موج مجدد بیماری تا زمانیکه واکسیناسیون قابل ملاحظه‌ای نداشته باشیم، وجود دارد، درباره میزان واکسنی که باید تزریق شود تا بتوان گفت که بیماری کرونا در کشور کنترل شده است، گفت: در ابتدا برای سویه چینی بحث 70 درصد مصونیت مطرح شده بود، اما با این سویه‌های جدید به خصوص واریانت دلتا که اکنون در دنیا غالب شده است، حدود 85 تا 90 درصد مصونیت می‌خواهیم. حال از آنجایی که واکسن‌ها به صورت 100 درصد مصونیت ایجاد نمی‌کنند، بنابراین مقداری زود است که بخواهیم درباره بازگشت به شرایط عادی قضاوت کنیم. البته ابتلای افراد هم مصونیت ایجاد می‌کند؛ بنابراین افراد مبتلایی که بعد از بهبودی، واکسن دریافت کنند، مصونیت‌شان قوی‌تر می‌شود. با این حال باید بپذیریم که حدود 85 تا 90 درصد مصونیت، به این معناست که همه جامعه باید مبتلا شده باشند یا اینکه همه جامعه باید واکسن بسیار موثری دریافت کرده باشند.
آقای دکتر یونسیان همچنین گفت: به عنوان مثال در فرانسه بیش از 80 درصد از افراد بالای 70 سال واکسینه شده‌اند و هرچه سن پایین‌تر می‌آید، درصد واکسیناسیون کاهش پیدا می‌کند. با این وجود در افراد 18 تا 24 ساله که در رده جوانان هستند، در این کشور 50 درصد افراد واکسینه شده‌اند؛ بنابراین یک دامنه وجود دارد و ما در کشور هنوز با این میزان فاصله زیادی داریم.

احتمال بروز موج جدید در پاییز؛ آری یا خیر؟
آقای دکتر یونسیان در ادامه صحبت‌هایش درباره احتمال بروز پیک ششم در کشور در پاییز، گفت: در این زمینه نمی‌توان پیش‌بینی کرد. نمی‌دانم افرادی که بروز موج در مهر یا آبان را مطرح می‌کنند، بر چه اساسی صحبت می‌کنند. باید اگر مبنایی دارند آن را اعلام کنند. آنچه که می‌توان به طور دقیق اعلام کرد این است که احتمال بروز موج تا زمانیکه ما واکسیناسیون قابل ملاحظه‌ای نداشته باشیم، وجود دارد. در عین حال هرچقدر که جمعیت مسن و میانسال را واکسینه کرده باشیم، موج‌های احتمالی بعدی شدت کمتری خواهد داشت و با سهولت بیشتری از آن عبور می‌کنیم.

نظر معتبرترین مرجع بین‌المللی اطلاعات بهداشتی درباره تزریق دُز بوستر (یادآور)
وی درباره وضعیت تزریق دُز بوستر و میزان اثرگذاری آن، گفت: سازمان جهانی بهداشت به صورت شفاف موضع خود را در برابر دُز بوستر اعلام کرده است. تأکید می‌کنم که سازمان جهانی بهداشت بزرگترین و معتبرترین مرجع بین‌المللی اطلاعات بهداشتی است که هیچگونه تعارض منافعی ندارد؛ به طوری که نه به ملیتی وابسته است و نه به صنعتی وابسته است و نه تعارض منافع را تحمل می‌کند. این سازمان اعلام کرده است که فقط در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند و شواهد نشان داده این افراد با دریافت دو دُز واکسن ممکن است ایمنی کافی برایشان ایجاد نشود و دُز سومی را نیاز داشته باشند، تزریق شود. بر این اساس در حال حاضر در سایر موارد نیاز به تزریق دُز بوستر یا یادآور وجود ندارد.
آقای دکتر یونسیان ادامه داد: حال منظور سازمان جهانی بهداشت از بیان این موضع این است که تا زمانیکه تمام جمعیت نیازمند واکسن دو دزشان را دریافت نکنند، اولا اخلاقی نیست، دوما مطالعات کافی درباره اثربخشی و عوارض احتمالی سه دز واکسن نداریم و سوما واکسن کافی را برای این کار نداریم؛ بنابراین حتی اگر قصدمان محافظت از پرسنل بهداشتی و درمانی کشور در برابر بیماری است، باید سعی کنیم حجم بار ورودی بیمار را کاهش دهیم، نه اینکه با تزریق دز سوم بخواهیم آن‌ها را بیشتر مصون کنیم. زیرا بحث‌های مربوط به عدالت هم در این جا مطرح می‌شود. تجربه نشان داده که وقتی می‌خواهید به کادر بهداشت و درمان واکسن تزریق کنید، حجم انبوهی از افراد دیگر هم به صورت‌های مختلف وارد گود شده و واکسن به سمت آن‌ها شیفت پیدا می‌کند و از افرادی که نیازمند واقعی این واکسن هستند، منحرف می‌شود.
وی تأکید کرد: بنابراین موضع سازمان جهانی بهداشت کاملا شفاف است و غیر از افرادی که نقص واضح سیستم ایمنی دارند، تا زمانیکه قسمت اعظم افراد جامعه یعنی همه کسانیکه واجد شرایط هستند، یعنی افراد بالای 18 سال، واکسن نگیرند، تزریق دز سوم منطق ندارد. شعار دیگری که باید به آن توجه کنیم، این است که اگر می‌خواهید در برابر کرونا مصون باشید، همسایه‌تان هم باید به اندازه شما مصون باشد و بعد به فکر افزایش سطح مصونیت‌تان باشید. این شعار در سطح بین‌الملل هم موضوعیت دارد. کشور‌ها فکر می‌کنند اگر مردم خودشان را سه دُز واکسن بزنند، مصون می‌شوند، اما حواس‌شان به این نیست که نمی‌توانند در‌های کشورشان را به روی سایر کشور‌ها که این واکسن‌ها را نزدند، ببندند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید