بیمه ساختمان‌ها را فاقد هر گونه ایمنی بیمه می‌کند

0

سرپرست معاونت حفاظت و پیشگیری حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تهران برای آمادگی در برابر حوادث باید خانه به خانه آماده شود، گفت: متاسفانه هنگامی که در حال خرید چیزی هستیم، به هر نکته ای توجه می کنیم به جز ایمنی آن، زمانی که افراد خانه خریداری می کنند به همه نکات ظاهری آن توجه می کنند اما به حداقل های ایمنی یک برج توجه نمی کنند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛به نقل از ایسنا، کامران عبدولی، در باره میزان آمادگی تهران در برابر حوادث و راهکاری برای افزایش آن اظهار کرد: در شهر تهران چند مشکل اصلی وجود دارد که حوادث برای ما ملموس نیستند و همین باعث می شود که از آن غافل باشیم و توجه جدی به آن نداشته باشیم؛ در حالی که در صورت وقوع حادثه خسارات آن جبران ناپذیر است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ما این تصور را داریم که ابتلا به ویروس کرونا در کمین ما است، اما درباره آتش سوزی یا سایر حوادث چنین تفکری نداریم و برای همین در خصوص پیشگیری از آن نیز اقدام چشمگیری انجام نمی دهیم. برای آمادگی بیشتر تهران در برابر حوادث لازم داریم هم به مسئولان و هم به مردم بگوییم که حریق و حادثه خبر نمی کند و برای همه اتفاق می افتد.

هزینه های ایمنی در سبد هزینه ها نیست

سرپرست معاونت حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: مبحث دیگر در خصوص آمادگی تهران در برابر حوادث، هزینه های آن است. هزینه های مرتبط با ایمنی در سبد هزینه ها نیست. بر فرض اگر به سراغ ریز قیمت شارژ ماهانه خانه هایی با هزینه بالا برویم، می بینیم که ایمنی در این میان جایگاهی ندارد.

عبدولی ادامه داد: البته ممکن است بگوییم قیمت و هزینه سازگار نباشد و با این اوضاع اقتصادی امکان رسیدگی به ایمنی وجود ندارد؛ اما ما واقعا پافشاری کردیم که قیمت تجهیزات ایمنی کاهش پیدا کند و لازمه این کاهش قیمت این بود که آزمایشگاه هایی فراهم باشد تا بتوانیم کالاهای ایرانی را بررسی کنیم.

به گفته وی، خوشبختانه طی سال های گذشته با مرکز تحقیقات و سازمان ملی استاندارد وارد مذاکره شدیم و تا 95 درصد محقق شد که تجهیزاتی مثل سیستم های اعلام و اطفاء حریق و… در کشور تولید شود. قیمت های این کالاها تا حدود یک سوم کاهش پیدا کرد؛ اما یک همتی نیاز است که استفاده از تجهیزات ایمنی اهمیت بیشتری پیدا کند.

عبدولی تاکید کرد: تهران برای آمادگی در برابر حوادث باید خانه به خانه آماده شود که برای آن به تجهیزات استاندارد با قیمت مناسب نیاز است.

معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه باید به این سمت حرکت کنیم که حوادث کمتر اتفاق بیفتد، گفت: در این صورت هزینه های کشور هم کاهش پیدا می کند، چرا که اگر حوادث کمتر اتفاق بیفتد هزینه های آن نیز کمتر می شود. به عنوان مثال در پلاسکو چند نردبان آسیب دید و تمام این ها هزینه های بسیار زیادی دارد.

به حداقل های ایمنی خانه ها توجه نمی کنند

وی گفت: متاسفانه هنگامی که در حال خرید چیزی هستیم، به هر نکته ای توجه می کنیم به جز ایمنی آن. زمانی که افراد خانه خریداری می کنند به همه نکات ظاهری آن توجه می کنند اما به حداقل های ایمنی یک برج توجه نمی کنند.

شهروندان برای رفع خطرات و حوادث خارج از ساختمان مطالبه گری کنند

وی ادامه داد: فرهنگ سازی تنها برای تاکید بر اهمیت دادن به ایمنی و آمادگی در برابر حوادث کار یک سازمان نیست و همه باید برای این امر دست به دست هم بدهیم. مردم باید با خطراتی که در اطراف آن ها است مواجه شوند. ما دو نوع خطر داخل ساختمان و خارج از ساختمان داریم. شهروندان باید در خصوص رفع خطرات و حوادث خارج از ساختمان نیز مطالبه گری بیشتری داشته باشند. پیش تر شاهد حوادثی بودیم که در پارک ها رخ داده است. در این حوادث افراد بسیاری مقصر هستند، اما هر کسی که کاری را انجام می دهد مثل پیمانکار و..، باید پیش از انجام به فکر ایمنی آن باشد.

مردم باید ایمنی را از سازنده ها مطالبه کنند

عبدولی گفت: در واقع مردم حالا هم هزینه های ایمنی را پرداخت می کنند، فردی که پروانه ساخت یک ساختمان را می گیرد، همان ابتدا مبلغی تحت عنوان عوارض ایمنی پرداخت می کند. پس سازنده هزینه ای که از خریدار می گیرد شامل هزینه ایمنی نیز می شود. مردم باید ایمنی را از سازنده ها مطالبه کنند، اگر افراد ساختمان های نا ایمن را خریداری نکنند، دیگر کسی ساختمان نا ایمن نمی سازد. نیاز به مطالبه گری بیشتری داریم و حوادث بیش از پیش ملموس شود. باید این تصور ایجاد شود که ایمنی سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به نقش بیمه ها گفت: بیمه ساختمان ها را فاقد هر گونه ایمنی بیمه می کند. مگر بیمه تضمینی برای نجات افراد است؟ بیمه باید شرطی داشته باشد که پیش از بیمه کردن تاییدیه ایمنی درخواست کند. متاسفانه بیمه به دنبال بیزینس خود است.

عبدولی همچنین درباره اینکه قوانین برای اجرای ایمنی الزام آور نیستند نیز گفت: در بسیاری از نقاط دنیا آتش نشانی می تواند ساختمان های نا ایمن را پلمب کند. اما ما الزام قانونی نداریم و با وجود اخطار دادن های بسیار به بعضی ساختمان ها می بینیم که ایمن سازی انجام نمی دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید