تشخیص زودهنگام اتیسم منجر به اقدامات مداخله‌ای موثر می‌شود

0

 مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: تشخیص و مداخله زودهنگام در سن پایین در مورد بسیاری از بیماری‌ها از جمله طیف اتیسم اهمیت دارد، زیرا اگر بیماری در سن پایین شناخته شود، اقدامات مداخله‌ای موثر را می‌توان انجام داد و مبتلایان به اتیسم را به زندگی طبیعی نزدیک کرد تا فرد به خود اتکا کند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  محمد مهدی ناصحی روز دوشنبه در مراسم معرفی پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی برای مبتلایان اتیسم که در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، افزود: اتیسم طیفی از بیماری است. امکان دارد که فرد فقط اختلال محدود شناختی و ارتباطی داشته یا طیفی از بیماری داشته باشد که غیرقابل تحمل برای فرد یا خانواده او باشد. هرچه درمان دیرتر شود، تاثیرگذاری کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: بیمه‌ها باید در این زمینه و در مورد بیماری‌های صعب العلاج در کنار مردم باشند. این بیماری‌ها در طول زندگی در کنار خانواده قرار دارد. فردی که دچار سرطان شده، اگر با این هزینه‌ها وارد درمان و تشخیص شود، باید هزینه‌های فراوانی پرداخت کند. این نگاه در سازمان بیمه سلامت وجود دارد که در مباحث دیگر نیز وارد شده و دغدغه بیماران را کم کنیم.

ناصحی گفت: همکاری نزدیکی با جامعه اتیسم داشتیم و به این موضوع وارد شدیم، اما هیچ منبع اعتباری دریافت نکردیم و از منابع خودمان این اقدام را انجام دادیم. وقتی این موضوع را به وزیر بهداشت  و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کردیم، استقبال و حمایت شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: اعتبار ۱۰۰ میلیاردی اول در مورد توانبخشی را با همکاری سازمان بهزیستی امسال دریافت کردیم و بیماران و معلولان بهزیستی را تحت پوشش قرار می‌دهیم که به صورت آزمایشی در دانشگاه توانبخشی در حال اجراست. امیدواریم توانبخشی را در همه رده‌ها تحت پوشش بیمه قرار بدهیم.

وی افزود: تلاش ما این است که افزایش تعرفه‌ها منجر به افزایش پرداختی از جیب مردم نشود. از زمانی که بحث افزایش تعرفه آغاز شد، گفتیم که نباید پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا کند.

ناصحی بیان کرد: امیدوار هستیم که گام اول در پوشش خدمات توانبخشی مبتلایان به اتیسم موفق باشد. این نوید را به خانواده‌های مبتلایان به اتیسم می‌دهیم که در کنار آنها هستیم و تلاش می‌کنیم مشکلات آنها را کمتر کنیم.

اوتیسم نوعی اختلال تاثیرگذار بر رشد طبیعی مغز است و آن را نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی تعریف می کنند که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.
این اختلال که تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان دشوار می کند.

ایرنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید