اهدای خون 52 هزار ایرانی در نوروز/15 هزار بهبود یافته کرونایی پلاسما اهداکردند

0

سخنگوی سازمان انتقال خون از رشد 41 درصدی اهدای خون در نوروز امسال خبر داد و گفت: در تعطیلات نوروز 52 هزار نفر در کشور خون اهدا کردند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون در پاسخ به این پرسش که «در تعطیلات نوروز چه میزان خون اهدا شد؟»،بیان داشت: در نوروز امسال رشد 41درصدی اهدای خون در این ایام را نسبت به مدت مشابه  نوروز 1399 در کشور شاهد بودیم.

وی افزود: بیشترین میزان رشد اهدای خون در ایام نوروز مربوط به استان‌های ایلام، لرستان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی و گیلان بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به میزان اهدای خون در کشور و از یکم لغایت سیزدهم فروردین‌ماه، تصریح کرد: بیشترین میزان خون اهدایی در ایام نوروز در کشور متعلق به استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی بوده است؛به طوری که 31 درصد از خون‌های اهدایی در ایام نوروز  مربوط به این سه استان بوده است.

حاجی بیگی یادآور شد: از یکم لغایت سیزدهم فروردین‌ماه در کل کشور 63 هزارو 976نفر به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 52 هزارو 782 واحد خون اهدا شده است.

وی اضافه کرد:‌ 6669 نفر برای اولین‌بار اهدای خون داشته‌اند؛ضمن اینکه 96 درصد آقایان و  4درصد بانوان اهدای خون داشته‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: در طول 13 روز نوروز نزدیک به 91 هزار واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت، پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که بیشترین میزان توزیع خون و فرآورده‌ها در کشور مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس و اصفهان بوده است.

وی شاخص اهدای مستمر خون در ایام نوروزدر کشور 57.5 درصد بوده که بیشترین میزان اهدای مستمر خون در ایام نوروز مربوط به استان‌های بوشهر، یزد، سمنان بوده است.

حاجی بیگی با اشاره به شاخص‌ اهدای خون بانوان در ایام نوروز، گفت: بیشترین میزان اهدای خون در ایام نوروز مربوط به بانوان استان‌های خراسان جنوبی سیستان و بلوچستان و گلستان و لرستان و قزوین بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره اهدای پلاسمای بیماران بهبود یافته کووید 19،خاطرنشان کرد: از اول اردیبهشت ماه 1399 لغایت 1400.1.14 در سراسر کشور18 هزار و 219 نفر جهت اهدای پلاسمای بهبود یافتگان از کووید 19 به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 15 هزار و 39 واحد پلاسما به شکرانه سلامت اهدا شده است.

وی ابراز داشت: بیشترین میزان اهدای پلاسما در سراسر کشور مربوط به استان‌های تهران، آذربایجان غربی، یزد، خوزستان بوده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید