پیشنهاد تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به وزارت صمت و بانک مرکزی

0

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی برخی از مهمترین مشکلات فعالان این حوزه را تشریح و راهکارهای اجرایی آن‌ها را مطرح کرد.

مریم قاسمی  افزود: با توجه به ظرفیت عظیمی که در کشور در حوزه تولید و صادرات اقلام تجهیزات پزشکی وجود دارد، بهتر است، مسئولان و دست اندرکاران بیش از پیش نسبت به این بخش توجه داشته باشند.

دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در تشریح مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، با اشاره به مشکلاتی که در مورد تامین مواد اولیه از خارج کشور وجود دارد،  اضافه کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های موجود، ضرورت اضافه شدن کلیه اقلام، اجزاء و قطعات ساخت تجهیزات و ملزومات پزشکی که مشمول دریافت ارز ترجیحی نمی‌شوند،در گروه کالایی 21 با هدف کوتاه تر شدن زمان دریافت گواهی ثبت آماری و کد تخصیص است.

وی ادامه داد:  بحث دیگر، رفع مشکل حوزه برات بدون تعهد به علت الزام بانک عامل جهت مشخص نمودن منبع تأمین ارز از واردکننده اجزا، قطعات و مواد اولیه جهت ثبت در سامانه سمتاک بانک مرکزی است.

 قاسمی افزود: از دیگر خواسته‌های انجمن، معرفی تمام کدهای تعرفه تجهیزات و ملزومات پزشکی برای استفاده از روش واردات به روش‌های صادرات غیر، ارز از محل حساب ارزی دیگران و صادرات خود است.

به گفته قاسمی، اعلام لیست اولویت دریافت کد تخصیص ارز توسط اداره کل و وزارت صمت به بانک مرکزی جهت تولید، اجزاء و قطعات ساخت هر دو هفته یکبار نیز ضرورت دارد چرا که در حال حاضر دریافت کد تخصیص ارز نیما بین 30 تا 45 روز زمان‌بر است.

وی ادامه داد: طبق نامه شماره 308814.99 مورخ 99.9.9بانک مرکزی مدت زمان واردات کالای تأمین ارز شده را از 18 ماه به 8 ماه، آن هم صرفا برای واردات اجزا، قطعات، مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید کاهش داده است، در این خصوص پیشنهاد می شود این مدت زمان برای تولیدکنندگانی که مشمول دریافت ارز نیمایی هستند همان 18 ماه لحاظ شود.

قاسمی افزود:  ترخیص فوری اجزا، قطعات،مواد اولیه و ماشین آلات تولید با حداقل اسناد با همکاری وزراتخانه های بهداشت و صمت و به استناد بند 1 ماده 38 موجب تسهیل امور فعالان اقتصادی می شود.

به گفته قاسمی، یکی دیگر از موضوعاتی که حائز اهمیت است، انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز به صورت مستمر است.

 دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در پایان تصریح کرد: امید تولیدکنندگان و صادرکنندگان در حوزه تجهیزات پزشکی آن است که با توجه به تمرکزی که همه مسئولین نسبت به بحث تولید ملی و جهش تولید دارند و شعارهایی که بابت حمایت از تولید داخلی سر می دهند، در سال آینده مسیرها برای تولیدکنندگان ایرانی هموارتر شده و دست اندازها برداشته شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید