معلولان و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش صندوق بیمه روستایی قرار می‌گیرند

0

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت که بر اساس توافق صورت گرفته با صندوق بیمه روستایی و عشایری ، معلولان و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش این صندوق قرار می‌گیرند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ حبیب الله مسعودی فرید روز شنبه در نشست شورای هماهنگی دستگاه های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در ساری افزود : بر اساس این توافق معلولان و زنان سرپرست خانواری که در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و  مناطق روستایی و عشایری سکونت دارند، می توانند از این بیمه برخوردار شوند.
وی توضیح داد : دولت در سال اول اجرای این طرح حق بیمه تمام افراد تحت پوشش را پرداخت می کند و برای سال های بعد ۱۰ درصد از حق بیمه از سوی سازمان بهزیستی و بقیه توسط بیمه شدگان پرداخت خواهد شد.
مسعودی فرید اجرای طرح بیمه معولین و زنان سرپرست خانوار را از برنامه های مهم در راستای توانمند سازی این قشر و به روز رسانی خدمات قابل ارائه به افراد تحت پوشش برشمرد.

به گفته وی این افراد با پرداخت حق بیمه از مزایای دریافت حقوق بازنشستگی بهره مند خواهند شد.
افزایش تقاضا برای فرزندخواندگی 
معاون سازمان بهزیستی همچنین در این نشست از افزایش درخواست فرزندخواندگی در کشور خبر داد و گفت : با تصویب قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست از سوی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲، تقاضا برای فرزندخواندگی از سوی خانواده های ایرانی در داخل و خارج کشور حدود ۳۰ درصد افزایش یافت.
وی افزود : در سال گذشته حدود یک هزار و ۷۰۰ کودک برای فرزندخواندگی پس از طی مراحل قانونی به خانواده ها واگذار شد و هم اکنون نیز حدود ۱۰ هزار کودک یک روزه تا ۱۸ ساله در مراکز شبانه روزی وابسته به این سازمان حضور دارند.
مسعودی فرید گفت : در شرایط فعلی ۷۰ درصد از خانواده های متقاضی فرزندخواندگی به دنبال سرپرستی نوزادان و کودکان زیر پنج سال هستند و درخواست برای کودکان با سنین پایین باعث شد تا تعدادی از آنها در مراکز شبانه روزی بمانند.
به گفته وی ، بر اساس قانون جدید امکان فرزندخواندگی برای کودکان بی سرپرست تا سن ۱۶ سالگی فراهم است و این واگذاری ها در صورت داشتن شرایط قانونی بدون توجه به محل سکونت استانی به متقاضیان داده می شود.

معاون بهزیستی کشور سیاست اصلی سازمان متبوعش را واگذاری کودکان بی سرپرست به متقاضیان فرزندخواندگی و فراهم کردن زندگی آنها در خانواده بیان کرد و اظهار داشت : بهزیستی با هدف فراهم کردن تجربه زندگی خانوادگی مراکز نگهداریش شبانه روزی را افزایش داده است تا امکان زندگی شبه خانواده برای کودکان بی سرپرست و بد سرپرستی فراهم شود که به هر دلیل امکان فرزندخواندگی برای آنها میسر نشده است .

وی افزود : در راستای اجرای این سیاست هم اکنون در هر مرکز نگهداری شبانه روزی به طور میانگین ۱۲ کودک نگهداری می شوند تا بتوانند زندگی شبه خانواده را تجربه کنند.
در این نشست تعدادی از مدیران کل زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملکرد ۱۱ ماهه دستگاه متبوع خود را ارایه کردند.
اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، بانک رفاه کارگران، بانک توسعه تعاون، تامین اجتماعی ، مدیریت درمان تامین اجتماعی؛ اداره کل آموزش فنی و حرفه ای ، صندوق کارآفرینی و، صندوق بیمه روستایی و عشایری و صندوق بازنشستگی از دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان مازندران محسوب می شوند. هر هر ماه شورای هماهنگی مدیران این دستگاه ها در یکی از واحدهای اداری برای هماهنگی در ارایه وظایف برگزار می شود.

ایرنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید