حوادث ناشی از کار در سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافت

0

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته حوادث ناشی از کار ۱۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ محمد شریعتمداری، وزیرکار  در همایش ملی خانه‌های بهداشت کارگری برتر و رونمایی از 60 عنوان کتاب در این زمینه اظهار داشت: 3500خانه بهداشت کارگری در واحدهای تولیدی 50 تا 500 نفری تشکیل شده است.

وی افزود: بالا بردن آگاهی بهداشتی، پایش وضعیت بهداشتی جسمی و روحی کارگران توسط این خانه‌های بهداشت انجام می‌دهند و در حوزه فنی و ایمنی نیز بازرسانی توسط وزارت تعاون در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا محوری جهت ایمنی کارگران ایجاد شود.

وزیر تعاون گفت: میزان حوادث ناشی از کار در سال گذشته 15درصد کاهش یافت و به ازای هر 100هزار نفر کمتر از5 نفر فوتی ثبت شده است و میزان جراحت‌ها نیز به ازای هر صدهزار نفر کمتر از 63نفر بود.

*90هزار بیمار کرونایی در مراکز تامین اجتماعی بستری شدند 

وی درباره آمار بیماران کرونایی مراجعه کننده به مراکز تامین اجتماعی گفت: 90هزار بیمار کرونایی در مراکز تامین اجتماعی بستری شدند و 90 درصد با سلامت کامل ترخیص شدند.

شریعتمداری در خصوص آمار بیکاران ناشی از بیماری کرونا گفت: تا راه‌اندازی سامانه بیمه بیکاری در اسفند ماه سال گذشته 850هزار نفر بیکاری اجباری داشتند، در مجموع تا پایان خردادماه یک میلیون و 700هزار نفر مشمول قانون بیمه بیکاری کرونا شدند و مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند و 67هزار نفر باقی ماند که مستمری آنها نیز پرداخت می‌شود.

وی افزود: 67درصد از بیکاران ناشی از شیوع کرونا به کار و فعالیت خود بازگشتند. در پایان این مراسم به صورت نمادین از چهار کارفرمای نمونه تجلیل شد.

*نمایندگان از اظهار نظرهای نادرست بپرهیزند

رئیس کانون عالی شوراهای کار سراسر کشور با اشاره به اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس در خصوص تعیین مزد منطقه‌ای گفت: در قانون، مزد منطقه‌ای پیش بینی شده است اما سوال من از نمایندگان این است که مجلس در قانون خدمات کشوری مصوب کرده حقوق کارمندان متناسب با تورم باشد اما آیا این روند اجرا می‌شود؟

رئیس کانون شورای عالی کار با بیان اینکه مجلس هر سال شورای عالی کار را خلع سلاح می‌کند،   ادامه داد: امروزه دلیل اصلی مشکلات بازنشستگان این است که در دوران فعالیت حقوق متناسب دریافت نکرده‌اند و در نتیجه امروز شاهد هستیم که معیشت این افراد دچار اختلال شده است.

وی اظهارداشت: در قانون کار در خصوص مزد منطقه‌ای آمده است چنانچه کارگر و کارفرما بر مبلغ معین دستمزد توافق کردند دولت نمی‌تواند دخالت کند و تامین اجتماعی موظف است طبق آن مبلغ حق بیمه را تعیین کند.

علی بیگی گفت: چنانچه زیرساختهای لازم برای اجرای مزد منطقه‌ای فراهم باشد شورای عالی کار آمادگی دارد این مزد را تعیین کند اما در شرایط موجود اظهارنظرهای غیر کارشناسی نه تنها کمکی به کارگران نمی‌کند بلکه شرایط را برای آنها دشوار می‌کند.

تسنیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید