دولت بعد امکان پرداخت یارانه را نخواهد داشت

0

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نمی‌توان برای یک روز هم پرداخت یارانه نقدی را به تأخیر انداخت، گفت: بدون تنخواه دولت‌های بعدی امکان پرداخت یارانه را نخواهند داشت.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  محمد باقر نوبخت در جلسه علنی امروز در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مخالفت با پیشنهاد محسن دهنوی نماینده تهران مبنی بر حذف تنخواه یک درصدی دولت از بانک مرکزی را به منظور جلوگیری از بی‌‎نظمی مالی دولت گفت: پرداخت یارانه نقدی به خانوارها در حال انجام است و واقعاً تعدادی از شهروندان به این درآمدها بسیار وابسته هستند. باید یارانه نقدی در یک روز خاص در ماه پرداخت شود و حتی نباید یارانه نقدی با یک روز تأخیر پرداخت شود.

وی با بیان اینکه دولت پیش از این از شورای عالی هماهنگی اقتصادی و با موافقت مقام معظم رهبری مجوز لازم را برای استفاده از اوراق و منابع مالی خزانه اخذ کرده است؛ گفت: این مجوز برای این منظور اخذ شد که یارانه‌ها سر موقع و بی هیچ تأخیری پرداخت شود اما تأکید نمایندگان بر این بوده که مجوز از مجلس گرفته شده و به سمت شورای دیگری برای اجازه قانونی نرویم.

معاون رئیس جمهوری افزود: دولت‌های آینده دچار مشکلات فراوانی می‌شوند اگر از این مجوز تنخواه استفاده نکنند کما اینکه طبق این مجوز باید دو ماه بعد تنخواه پرداخت شود. اگر این مجوز نباشد امکان پرداخت‌ها نیست. با این مجوز فرصتی داده می‌شود تا به وقت خود یارانه به محرومان داده شود.

نوبخت گفت: برای دادن نظم و پرداخت به موقع یارانه نقدی ما مجوز تنخواه را از مجلس می‌خواهیم چون اگر این اتفاق نیفتد دولت بعدی دچار مشکل می‌شود.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون تلفیق با اعلام مخالف کمیسیون با این پیشنهاد حذف گفت: اگر دولت تصمیم بگیرد یکی دو ماه کشور را تعطیل کند بدان معناست که عملاً منابع حاصل از فروش بنزین تأمین نشده و نمی‌توان یارانه نقدی پرداخت کرد اما دولت باید بتواند سر ماه حقوق مددجویان کمیته امداد، رزمندگان معسر و یارانه نقدی را پرداخت کند. ما در این مصوبه به دولت تنخواه می‌دهیم تا این پرداختی‌ها با مشکل مواجه نشود.

در نهایت با رأی موافق ۵١ نماینده این پیشنهاد حذف شد و مجوز تنخواه یک درصدی دولت از بانک مرکزی حفظ شد.

نمایندگان امروز همچنین با فروش اوراق از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یک شرکت دولتی جهت تأمین منابع مالی لازم برای پرداخت به موقع یارانه‌ها مخالفت کردند.

این در حالی است که به گفته نوبخت مجوز این اقدام پیش از این از شورای عالی هماهنگی اقتصادی اخذ شده بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید