پوشش بیمه تکمیلی قالی‌بافان کلید خورده است/ ظرفیت فرش دستباف برای اشتغال‌زایی در اردبیل

0

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت : در حال حاضر ۲ میلیون بافنده فرش دستباف در سطح کشور فعالیت می‌کنند و انعقاد تفاهم‌نامه پوشش بیمه تکمیلی درمانی قالی‌بافان به‌صورت ملی کلید خورده است.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛ فرحناز رافع بعدازظهر امروز در جلسه رونمایی از ۵ طرح ملی در زمینه تولیدی، خدماتی و علمی فرش دستباف در استان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر ۲ میلیون بافنده فرش دستباف در کشور فعالیت می‌کنند و ۱۹۱ هزار صنعت جانبی در این حوزه وجود دارد.

وی با بیان این‌که به‌مناسبت دهه مبارک فجر طرح بیمه درمان تکمیلی قالی‌بافان به‌صورت ملی در اردبیل آغاز شد، افزود: انعقاد تفاهم‌نامه پوشش بیمه تکمیلی درمانی قالی‌بافان از طریق شرکت سهامی بیمه ایران به‌عنوان حامی قالی‌بافان ایرانی، به‌صورت ملی کلید خورده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه قالی‌بافانی که پیش از این تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودند نیز می‌توانند از این بیمه استفاده کنند، گفت: قالی‌بافان‌ با پرداخت ۱۵ سال حق بیمه می‌توانند بازنشسته شوند.

تغییر نگاه به تولید فرش گامی در صادرات فرش 

رافع بیان کرد: جلسات کمیته فرش با حضور استاندار باید تداوم داشته باشد چرا که نظرات و مصوبات این ‌جلسات حتی می‌تواند در سطح ملی جهت رفع مشکلات صنعت فرش موثر باشد.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب صادرات فرش در دنیا ادامه داد: اکثر بافندگان و تولیدکنندگان از صادرات نامطلوب فرش دستباف در کشور گلایه‌مند هستند که باید بگویم صادرات فرش دستباف نه تنها در ایران بلکه در دنیا وضعیت مطلوبی ندارد و این ‌نشان می‌دهد باید نوع نگاه به فرش را تغییر دهیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان این‌که باید به فرش از صرف کف‌پوش بودن نگاه نشود، ادامه داد: باید تولید فرش به سوی کاربردی برود و در این کار نیاز به ایده نو است که استارت‌آپ‌ها و جوانان بهترین ظرفیت در این خصوص هستند.

ظرفیت فرش دستباف برای اشتغال‌زایی در اردبیل

رافع تاکید کرد: تولیدات با کاربردی‌های متعدد قطعا در بحث صادرات کمک شایانی خواهد کرد و همچنین باید در سطح استان‌ها از صنایع جانبی فرش دستباف حمایت‌های لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به این‌که در استان اردبیل حوزه آموزش مهیا و تعداد علاقه‌مندان قابل قبول است بیان کرد: دراردبیل مشکل نیروی انسانی احساس نمی‌شود و  علاقه‌مندی جوانان به این حوزه می‌تواند در کاهش بیکاری و افزایش اشتغال کمک کند و باید مسؤولان از این ظرفیت خوب بهره ببرند.

موضوع بیمه فرش‌بافان اطلاع‌رسانی شود

اکبر بهنام‌جو، استاندار اردبیل نیز در این جلسه با بیان این‌که بحث خوشه فرش گام خوبی در حوزه فرش است، اظهار کرد: انتطار داریم بحث آموزش طراحی فرش همچنان جدی گرفته شود و دانشگاه و سایر نهادها بیشتر تلاش کنند.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در حد توان از تولیدکنندگان حمایت کنیم و در این راستا بحث بیمه بافندگان مهم است که باید اطلاع‌رسانی درست و کاملی انجام شود تا بافندگان از مزایای آن مطلع گردند.

تولید ۸۰ هزار متر مربع فرش در اردبیل طی سال‌جاری

رامین صادقی، رئیس سازمان صمت استان اردبیل نیز در این جلسه بیان کرد: هم‌اکنون در سطح استان اردبیل ۵۵ هزار قالیباف در حوزه فرش فعالیت دارند.

وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال با وجود محدودیت‌ها به علت ویروس منحوس کرونا ۸۰ هزار متر مربع تولید فرش داشتیم که این رقم نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته افزایش ۳۲ درصدی داشته است.

رئیس سازمان صمت استان اردبیل با بیان این‌که هنرمندان اردبیل در کنار تولید فرش در زمینه تولید مواد اولیه و طراحی و نقاشی فرش هم مهارت دارند، ادامه داد: امسال ۷۴ فقره پروانه در سطح استان صادر شده که در صدور پروانه هم نسبت به سال قبل افزایش داشته‌ایم.

صادقی با اشاره به مشکلات حوزه فرش از جمله بازار فروش، صادرات و سرمایه در گردش گفت: در جهت ایجاد زیر ساخت‌های لازم نیاز به اعتبار داریم که این اعتبار می‌تواند به صورت وام‌کم بهره یا بلاعوض باشد که انتظار داریم نهادهای مربوطه کمک کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر در گمرک استان اردبیل پایانه تخصصی نداریم و تلاش می‌کنیم این پایانه را راه‌اندازی کرده تا مشکلات برسر راه صادرات را کمی هموارتر کنیم اما با این وجود، تعدادی از تولیدکنندگان صادرات به کشورهای اروپایی دارند.

 

فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید