چند نفر با کرونا بیکار شدند؟

0

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی با بیان این که تا کنون یک میلیون و ۲۵۱هزار و ۹۷۵نفربر اثر شیوع کرونا، مشمول بیمه بیکاری شده اند گفت: از این جمعیت، یک میلیون و ۱۶۹هزار و ۵۳۴نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  کرونا باعث بیکاری بخشی زیادی از مشاغل در سراسر دنیا شد که ایران هم از آن مستثنا نبود, برخی آمارها حکایت از بیکاری 6میلیون نفری در ایران دارد که بخشی از آنها بیمه نداشتند و در بخش خدمات به صورت غیررسمی فعالیت داشتند.

با توجه به اینکه بخش خدمات در حوزه کرونا بیشترین آسیب را دیدند, اکثر بیکاری ها نیز در این بخش بوده است.

این نرخ بیکاری تا قبل از شیوع ویروس کرونا بوده‌اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بعد از شیوع ویروس کرونا اتفاقات متفاوت‌تری در اقتصادهای مختلف رخ داده است، به‌طوری که نرخ بیکاری ایران در فصل پاییز امسال به9.4 درصد رسیده و اقتصاد ایران کمترین نرخ بیکاری را در 14 فصل اخیر تجربه کرده است. اما علت این مسئله از آنجا ناشی می شود به دلیل افزایش جمعیت غیرفعال در دوران کرونا نرخ بیکاری کاهش یافته است.

از آنجایی که سهم شاغلین کارکن مستقل در ایران بالاست تأثیربحران کرونا در افزایش جمعیت غیرفعال و کاهش نرخ مشارکت نمایان شده است. نتایج محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که افراد دلسرد شده (شاغل و بیکار 1398 که در بهار1399  غیرفعال شده‌اند) همچنان در بازار کار باقی می‌ماندند نرخ بیکاری در بهار 1399 به جای 9.8 درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به 24 درصد می‌رسید.از آنجایی که در حال حاضر نیز نرخ بیکاری در پاییز 99 حدود 9.4 درصد رسیده است؛ تفاوت چندانی با نرخ بیکاری در بهار 99 ندارد. به عبارتی با استناد به این تحلیل مرکز پژوهش های مجلس می توان گفت, اگر جمعیت غیرفعال در پاییز 99 در بازار کارباقی می ماندند و از کار دلسرد نمی شدند, نرخ بیکاری که مرکز آمار 9.4 درصد اعلام کرده است نزدیک به 24 درصد می شد.

آمارها به صورت رسمی حکایت از این دارد که در یک سال گذشته علاالدین ازوجی، مدیر کل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار چندی پیش گفت: در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده‌اند، 730هزار نفر از این تعداد بیمه بیکاری گرفته‌اند.

*بیکاری 1.2 میلیون نفر در ایران بر اثر کرونا

مهدی شکوری؛ مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت تا کنون یک میلیون و 251هزار و 975نفربر اثر شیوع کرونا، مشمول بیمه بیکاری تشخیص داده شده‌اند که از این جمعیت، یک میلیون و 169هزار و 534نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند.

وی گفت: اعتبار پیش‌بینی شده در مصوبه ستاد ملی کرونا برای حمایت از بیکاران در دوره پاندمی، کمی بیش از 3هزار میلیارد تومان بوده است که تاکنون هزار میلیارد و 286میلیون تومان از این اعتبار تخصیص یافته و هزار میلیارد و 750میلیون تومان باقی مانده است.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان از اسفند 98 تاکنون به دلایل مختلفی از جمله کاهش حق بیمه کارگران، امهال حق بیمه کارفرمایان و … کاهش درآمد بسیاری داشته است. اگر تاخیر در شناسایی و وصول حق بیمه ناشی از توقف و تامین اقدامات مطالبات سازمان و مواردی چون کاهش درآمد ناشی از تعطیلی و رکود فعالیت‌های اقتصادی و به دنبال آن تعدیل و اخراج نیروی انسانی شاغل را هم که اضافه کنیم مبلغی بالغ بر 28هزار میلیارد و 669میلیون تومان کاهش منابع وصول داشته‌ایم.

شکوری در ادامه گفت: هیات وزیران مبلغ 32هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی بابت پرداخت بخشی از مطالبات به سازمان واگذار کرد که از آن میزان سی درصد اعتبار تخصیص یافته که معادل 9هزار و 600میلیارد تومان است. اما از آنجا که بار مالی اجرای طرح ماهانه نزدیک به 1400 میلیارد تومان است این مبلغ نهایتاً کفاف 7 ماه اجرا را خواهد داد.

تسنیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید