کاهش زمان ترمیم زخم‌های سوختگی و دیابت با نانو پانسمان‌های محققان کشور

0

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور با سرمایه گذاری شتابدهنده‌ها توانستند زخم پوش‌های نانویی برای زخم‌های مزمن سوختگی و دیابت را عرضه کنند که به دلیل ویژگی‌هایی که دارد مدت ترمیم زخم را کاهش می‌دهد.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانوالیاف سلولز باکتریایی پانسمان زخم‌های مزمن (مانند سوختگی و دیابت) تولید می‌کند و این زخم پوش‌ها مدت زمان درمان زخم را کاهش می‌دهد.

این محصول کاملاً زیست سازگار است و در طی دوره درمان هیچ عارضه جانبی برای فرد ایجاد نخواهد کرد. میزان جذب بالای آب این محصول موجب می‌شود که در زمان تعویض پانسمان، پانسمان به زخم نچسبد و به راحتی از روی آن بلند می‌شود تا بیمار هیچ دردی را احساس نکند.

این محصول بسیار شفاف است و در حین درمان زخم، فرد بیمار می‌تواند فرآیند بهبود زخم خود را ببیند و اگر زخم عفونت‌ کند، می‌تواند زخم پوش را تعویض کند. این محصول بسیار منعطف است و زمانی که بر روی پوست قرار می‌گیرد از روی زخم حرکت نمی‌کند.

این محصول منتخب در چالش «زخم‌ پوش‌های مبتنی بر فناوری نانو الیاف به منظور بهبود زخم پای دیابتی» سال ۱۳۹۷ است. در این چالش ۹۷ طرح شرکت کرده بودند که این شرکت فناور توانست با ارائه محصول پانسمان نانویی خود رتبه اول را کسب کند.

یکی از شتابدهنده‌ها در جریان دومین کنفرانس بین‌المللی نانوالیاف در دانشگاه علوم پزشکی تهران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری بر روی این استارتاپ شد و از دی ماه ۱۳۹۶ تاکنون این گروه فناور با سرمایه‌گذاری این شتاب‌دهنده فعالیت خود را ادامه داده است.

«شفاف بودن و مدیریت بهتر درمان»، «جلوگیری از ورود میکروارگانیسم‌ها و ورود اکسیژن مورد نیاز به سطح زخم»، «افزایش سرعت درمان زخم»، «کاهش هزینه‌های درمان و هزینه کمتر محصول»، «کاهش درد بیمار با استفاده از درمان مرطوب» و «جذب خون بالای پانسمان» از ویژگی‌های ممتاز این فناوری است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، تست‌های کارایی و حیوانی این محصول انجام شده‌اند و مجوز نانومقیاس آن نیز کسب شده است. پس از سپری کردن روال مجوز سازمان غذا و دارو، این محصول وارد بازار می‌شود.

ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید