عوارض آزادرا‌ه‌های کشور به طور رسمی ۲۰ درصد افزایش یافت

0

عوارض آزادرا‌ه‌های کشور به طور رسمی ۲۰ درصد افزایش یافت

امسال بر خلاف سال‌های گذشته که ابتدای هرسال عوارض افزایش می‌یافت بعد از ۹ ماه و ۱۰ روز نرخ‌ آزاد راه‌ها تغییر کرد.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با افزایش نرخ عوارض آزاد راه‌های کشور از امروز نرخ عوارض قطعه اول آزاد راه تهران – شمال افزایش یافت.

براساس این گزارش طبق مصوبه و ابلاغیه کشوری هرساله نرخ عوارض آزاد راه‌های بخش خصوصی کشور در ابتدای سال متناسب با نرخ تورم افزایش می‌یابد که این بار بر خلاف سال‌های گذشته که ابتدای هرسال این قیمت‌ها افزایش می‌یافت بعد از ۹ ماه و ۱۰ روز نرخ‌های آزاد راه تغییر کرد.

بر این اساس معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای ماده ۳۴ آئین‌نامه اجرایی قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها که وزیر راه و شهرسازی را مسئول تعیین نرخ عوارض سالانه وسایل نقلیه عبوری از آزادراه‌ها تعیین کرده، نرخ جدید عوارضی را اعلام کرد که البته ۳ آزادراه تهران-قم، تهران-کرج-قزوین و بندرعباس-بندر شهید رجایی، دولتی بوده و نرخ عوارض عبور از آنها طبق قانون به پیشنهاد وزارت راه و تصویب شورای اقتصاد به ریاست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود.

پیش از این غفوری مدیر عامل آزاد تهران _ پردیس در گفت‍وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام کرده بود: نرخ‌های جدید عوارض در چند روز گذشته طبق ابلاغیه کشوری به ما اعلام شد و با توجه به آنکه هر ساله یک افزایش نرخی در این حوزه وجود دارد و در تمامی قراردادهای آزاد راه‌های کشور قید شده آزاد راه تهران – پردیس هم مشمول این افزایش قیمت شد.

او ادامه داد: هر ساله نرخ‎های جدید عوارض تمامی آزاد راه‎های در ابتدای سال اعلام می‌شود که چند درصد افزایش قیمت داشته باشند اما این بار با توجه به تغییر شرایط اقتصادی کشور این تغییر نرخ قیمتی دیرتر ابلاغ شد.

غفوری با تاکید بر اینکه این ابلاغیه باید در ابتدای سال اعلام می‌شد که با توجه به فشارهای اقتصادی کشور ابلاغ آن با ۹ ماه و ۱۰ روز تاخیر اعلام شد و در این تغییرات، آزاد راه تهران – پردیس جزو کم ترین افزایش نرخ‌ها در عوارضی‌ها بوده است.

به گفته مدیر عامل آزاد راه تهران – پردیس هر نرخی که معاونت برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کند ما همان نرخ را اعمال می‌کنیم.

براساس این گزارش حال این بار افزایش قیمت و نرخ‌ها به آزاد راه تهران – شمال هم رسیده و نرخ عوارض این آزاد راه در روزهای عادی به ۳۰ هزار تومان رسید، این در حالی است که رئیس جمهور سال گذشته در مراسم افتتاح این آزاد راه اعلام کرد که نرخ  عوارض این آزاد راه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است به طوری که در روزهای عادی ۲۵ هزار تومان و در روزهای تعطیل و پیک سفر ۳۰ هزار تومان است.

آزادراه قزوین رشت (تومان)

Untitled

آزادراه همت کرج (تومان)

Untitled

آزادراه حرم تا حرم (تومان)

Untitled

آزاد راه تهران شمال (تومان)

Untitled

آزادراه تهران پردیس (تومان)

Untitled

 

براساس این گزارش با توجه به اعمال محدودیت‌های تردد در محورهای برون شهری ما شاهد کاهش چشمگیر تردد هستیم. بنابراین افزایش ۲۰ درصدی نرخ‌های عوارض در این شرایط با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش چشمگیر ترددها و بازگشت نداشتن سرمایه، سرمایه گذاران خود باعث اعتراض پیمانکاران و کم شدن انگیزه آنها در این حوزه شده است.

از سوی دیگر پرداخت نکردن الکترونیکی عوارض در بسیاری از آزاد راه‌ها به ویژه آزاد راه تهران – شمال باعث شده که در عوارضی‌ها اقدام به اخذ عوارض دستی کنند و در نتیجه صف‌های طولانی در برخی مسیرها شکل بگیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید