آیا باید نگران واکنش‌ نسبت به واکسن‌های کووید-۱۹ باشیم؟

0

آیا باید نگران واکنش‌ نسبت به واکسن‌های کووید-۱۹ باشیم؟

اگرچه‌ واکسن‌های کووید-۱۹ با واکنش‌هایی در دریافت‌کنندگان همراه بوده‌اند اما بسیاری باور دارند که مردم نباید به خاطر این واکنش‌ها از دریافت واکسن خودداری کنند.

به گزارش «نبض‌بیمه»؛  به نقل از موتلی‌فول، گزارش‌هایی در مورد افرادی که واکسن‌های کووید-۱۹ “فایزر”(Pfizer) و “BioNTech” را دریافت کرده‌اند، منتشر شده که نشان می‌دهد این افراد با واکنش‌های جدی آلرژیک رو به رو شده‌اند. هیئت مشاوره “سازمان غذا و داروی آمریکا”(FDA) هنگام بررسی واکسن کروناویروس “مدرنا”(Moderna)، بر احتمال بروز واکنش‌های مشابه تمرکز کرد.

“کورین کاردینا”(Corinne Cardina)، پژوهشگر آمریکایی و “کیث اسپاتز”(Keith Speights)، نویسنده موضوعات حوزه سلامت، در یک مصاحبه ویدئویی به صحبت در مورد این موضوع پرداختند که این واکنش‌های آلرژیک چقدر می‌توانند نگران کننده باشند. 

کاردینا: نکته دیگری که در هیئت مشاوره مطرح شد، موضوعی است که بسیاری از مردم در مورد آن سوال دارند یعنی واکنش‌های آلرژیک که معمولا خبرساز هستند. ما در انگلستان، در مورد برخی از این واکنش‌های آلرژیک صحبت کردیم اما در مورد افرادی بود که سابقه واکنش‌های آلرژیک داشتند.

یکی از موضوعات مورد توجهی که اخیرا مطرح شد، این بود که شخصی بدون سابقه واکنش آلرژیک، واکنش “بیش‌دفاعی” یا “آنافیلاکسی”(Anaphylaxis) نشان داده است. سازمان غذا و دارو می‌خواهد اطمینان حاصل کند که پزشکان، درمان‌های مناسب آنافیلاکسی را در دست دارند. شخصی که مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرد، پس از دریافت واکسن باید چند دقیقه بنشیند و تحت نظر باشد تا اطمینان حاصل شود که شخص، واکنشی نشان نمی‌دهد. هیئت مشاوره سازمان غذا و دارو در مورد این واکنش‌ها چه نظری دارد؟

اسپاتز: خوب، آنها فقط در مورد این موضوع و همچنین ماجرای مشابهی که اخیرا در مورد واکسن فایزر رخ داد، صحبت کردند. رخ دادن این اتفاقات ممکن است و بدیهی است که نگران‌کننده باشد اما نکته اصلی این است که آنها فقط می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که یک دوره بررسی وجود دارد. همانطور که شما اشاره کردید، این گونه نیست که مردم فقط واکسن را تزریق کنند و به سرعت از آنجا بروند. پزشکان از آنها می‌خواهند که به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا بیشتر بمانند تا اطمینان حاصل شود که واکنشی نسبت به آن نشان نمی‌دهند. هدف آنها این است که اکسیژن و “اپی‌نفرین”(Epinephrine) در اختیار داشته باشند تا واکنش‌های آنافیلاکسی را برطرف کنند.

با وجود همه این مراقبت‌ها، باز هم دیدن واکنش‌های آلرژیک، غیرعادی نیست و مردم، واکنش‌های آلرژیک را نشان می‌دهند؛ از جمله شخصی که در آلاسکا نسبت به واکسن واکنش نشان داد. همچنین برای کسی که سابقه واکنش‌های آلرژیک نداشته و سپس به واکنش آلرژیک دچار شده، در واقع همه چیز غیرمعمول است. من شخصا افرادی را می‌شناسم که همه زندگی خود را با مصرف میگو و خرچنگ سپری کرده‌اند اما در ۴۰ سالگی نسبت به آبزیان صدف‌دار واکنش نشان داده‌اند. ممکن است که شما سابقه هیچکدام از این واکنش‌های آلرژیک را نداشته باشید و ناآگاهانه به آنها مبتلا شوید. این موضوع مهم است که مردم پس از دریافت واکسن، برای چند دقیقه مورد بررسی قرار بگیرند. دوباره تاکید می‌کنم که این موضوع برای هر واکسن، امری طبیعی است؛ بنابراین، هیئت مشاوره سازمان غذا و دارو قطعا در مورد آن صحبت کرده است اما اصلی‌ترین کاری که آنها می‌خواهند انجام دهند، انجام دادن برخی از اقدامات احتیاطی استاندارد است.

کاردینا: کاملا همین طور است. مهم است که به خاطر بسپارید واکنش‌هایی که در مورد آنها نوشته می‌شود، هنوز نادر هستند؛ بنابراین نباید به خاطر آنها از دریافت واکسن خودداری کنید. حتی زنی که در آلاسکا به خاطر دریافت واکسن بستری شد، گفت: من هنوز خیلی خوشحالم که واکسن را دریافت کرده‌ام. شما باید واکسن را تزریق کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید