دادگاه حقوق بشر اروپا توهین به پیامبر(ص) را خلاف قانون اعلام کرد

0

دادگاه عالی اروپایی، «توهین یا اتهام بستن به پیامبر اسلام(ص)» را از مصادیق آزادی بیان ندانسته و این اقدام را محکوم و خلاف قانون عنوان می‌کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا توهین به پیامبر(ص) را خلاف قانون اعلام کرد

به گزارش «نبض‌بیمه»؛

دادگاه حقوق بشر اروپا  (ECHRیا CEDH) توهین به پیامبر (ص) را مصداق بارز یک اقدام خلاف قانون دانسته است. در واقع، متعاقب شکایت شهروند اتریشی که به دنبال فرجام‌خواهی نسبت به حکم دادگاه کشور متبوع خود در محکومیت توهین به پیامبر (ص) بوده است، دادگاه عالی اروپایی، ضمن تایید حکم دادگستری اتریش، «توهین یا اتهام بستن به پیامبر اسلام» را از مصادیق آزادی بیان ندانسته و این اقدام را محکوم می‌کند.

دادگاه اروپایی، مرکب از هفت قاضی عالی رتبه، معتقد است که موضوع توهین به پیامبر اسلام (ص) باعث ایجاد پیش داوری در جامعه و به خطر انداختن صلح و آرامش مذهبی می‌شود. در واقع این حکم نهایی اروپایی در تضاد آشکار با اقدامات اسلام هراسانه اخیر دولت فرانسه است.

البته رأی اخیر دادگاه اروپایی حقوق بشر در محافل لائیسیته فرانسه انعکاس داشته و لائیک‌های متعصب به مخالفت با آن پرداختند. همانطور که بسیاری از روشنفکران فرانسوی به بهانه دفاع از اصول آزادی بیان، اظهار نظرهای مخالفت‌آمیز با بیانات رئیس جمهور فرانسه در حمایت از کاریکاتور پیامبر را هجمه‌ای علیه لائیسیته دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید